Európa legszigorúbb közbeszerzési törvénye Magyarországon van, valamint új párt- és kampányfinanszírozási törvény is segíti a korrupció visszaszorítását - hangsúlyozta Pintér Sándor belügyminiszter a korrupcióellenes világnap alkalmából rendezett konferencián.
A belügyminiszter elmondta, hogy a kormány zéró toleranciát hirdetett a korrupció ellen, a cél, hogy Magyarország a korrupció szempontjából a legkevésbé fertőzött ország legyen. Szerinte ebben
nagy jelentősége van a egyéni, vezetői felelősségvállalásnak és a példamutatásnak is.
A miniszter hangsúlyozta a korrupcióellenes szabályok automatikus, személyes döntésektől független érvényesülésének fontosságát, amire példaként hozta fel az online pénztárgépeket vagy az elektronikus útdíjrendszert. Szerinte ezekben a rendszerekben már nem lehet szerepe a kísértésnek.
Pintér Sándor megjegyezte, hogy azért időnként előfordulnak sajnálatos esetek.
Szerinte ilyen például a záhonyi határállomáson leleplezett korrupt határőrök ügye. Ebben az ügyen több mint ötvenen kerültek előzetes letartóztatásba, ami a miniszter szerint megfelelő jelzés a többi kolléga számára. Ugyanakkor kiemelte a szemléletformálás jelentőségét, a korrupció veszélyeinek tudatosítását.
A rendezvényen a korrupció ellen szót emelt Trócsányi László igazságügyi miniszter is, aki hangsúlyozta, hogy a közelmúltban újraalkotott közbeszerzési szabályok a kormányzati törekvések szerint megfelelnek az európai elvárásoknak, mi több, a hozzátartozó fogalmának kiszélesítése még eredményezheti egyesek vállalkozáshoz való jogának, jogos érdekének korlátozását is. Ezért volt szükség a közös háztartásban élés fogalmának bevezetésére.
Polt Péter legfőbb ügyész szerint a statisztikák azt mutatják, hogy egyre eredményesebb a korrupció elleni fellépés. Elmondta, hogy
Hangsúlyozta, hogy a növekedés oka döntően az eredményesebb felderítésben keresendő.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.