Így nyomorít meg egy életre az iskolatáska

egészség
2015 december 13., 18:18

2010-ben az amerikai Biotechnológiai Információ Nemzeti Központja vizsgálatot végzett arról, hogy milyen tartós egészségkárosodást okozhat a diákoknak az iskolatáska. Kísérleteikben 11 éves gyerekeket vizsgáltak, akiknek 11 kilós volt az iskolatáskájuk.

A gyerekek gerincét vizsgálták, azon belül is a Cobb-fokot, vagyis a gerinc normális görbülettől való elhajlásának mértékét. Erről azt kell tudni, hogy 10 alatti érték még normálisnak számít, 10-nél nagyobb Cobb-fok viszont már legalábbis odafigyelést, ha nem egyből konkrét orvosi beavatkozást igényel.

A vizsgálat alanyainak 50 százalékánál (na jó, 8 gyerekből 4-nél, mert nem volt túl nagymintás a vizsgálat) figyeltek meg egészségtelenül nagy elhajlást.

A Mic ennek apropóján beszélt még szakértő orvosokkal, akik szerint a nehéz iskolatáska súlyos és tartós egészségkárosodást okozhat. Mondjuk a megszólalók már mind 18 kilós iskolatáskáról beszéltek, aminek hatására

konkrétan centikkel lehetnek alacsonyabbak felőttként a gyerekek.

A gyerekkori terhelés hatására ugyanis a porckorong gyorsabban veszítheti el víztartalmát, így ellaposodva a túlterhelt gyerekek akár 2,5 centivel is alacsonyabbak lehetnek felnőttként.

Az amerikai adatok elég extrém példákkal végzett vizsgálatokból származnak. Magyarországon Szabó Máté alapjogi biztos 2013-as vizsgálata szerint valamivel jobb a helyzet:

míg az USA-ban testsúlyuk 25-40 százalékát cipeltetik a gyerekekkel, Magyarországon az alsó tagozatosoknak "csak" testsúlyuk 15-18 százalékát kell cipelniük a hátukon.

Ami még mindig több, mint az orvosilag ajánlott. A Szabó vizsgálatában idézett szakmai állásfoglalások szerint a gyermekek testtömegük legfeljebb 10 százalékát hordhatnák magukon anélkül, hogy az egészségüket kockáztatnák.

Egy átlagos 9,5 éves, vagyis harmadikos gyerek testsúlya 30-31 kiló.

Vagyis alsó tagozaton nagyjából 3 kiló lehetne az iskolatáska összsúlya.

Ehhez képest az EMMI 16/2013. számú rendeletében úgy szabályozták a kérdést, hogy az 1-4. osztályban tanulók órarendjét úgy kell összeállítani, hogy a tanítási napokon használt tankönyvek súlya (tehát nem a táska, a tornacucc, a tolltartó, stb. összsúlya) ne haladhassa meg a 3 kilogrammot.

Szabó ombudsman vizsgálatából is kiderült, hogy a felső tagozaton már rosszabb a helyzet:

azt írta, hogy az ötödikesek iskolatáskájának súlya azokon a napokon, amikor úszásoktatás is van, egy átlagos ötödikes testsúlyának 20-25 százalékát is elérheti.

Ez után kíváncsi lettem, hogy a valóságban vajon mekkora terhet kell cipelni a gyerekeknek. Ha általános iskolás a gyereke, mérje már le, hogy mennyit nyom egy átlagos napon az iskolatáskája, és írja meg nekünk a megirom@444.hu címre! (A címlapképet egy kedves olvasónktól kaptuk.)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.