Valaha Magyarország vezette az öngyilkosok világranglistáját, de pár éve örvendetes javulás kezdődött, így az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO adatbázisa szerint már a top 15-ben sincs benne az ország. Nem úgy Dél-Korea, amit csak az egészen brutális öngyilkossági rátát produkáló Guyana előz meg a világranglistán.
A WHO 2012-es statisztikái szerint százezer lakosra 28,9 öngyilkos jut Dél-Koreában, de a férfiak körében még brutálisabb az arány:
százezer férfiből évente 41,7 lesz öngyilkos.
Dél-Korea az öngyilkossági ráta mellett a munkahelyi stresszre panaszkodók számában is a világelsők közé tartozik. Ez vezethette a Staffs nevű, egyébként emberierőforrás-menedzsmenttel foglalkozó céget arra, hogy munkatársait sajátos csapatépítő tréningre,
saját temetésükre
küldje. A cég Csong Jongmun (Jeong Yong-mun), Hjovon Gyógyító Központ (Hyowon Healing Centre) nevű vállalkozását bízta meg még élő munkatársai eltemetésével - ami nem jelenthetett kihívást Csongnak, aki korábban temetkezési céget vezetett.
A szeánszt egy teljesen átlagos, így a többitől megkülönböztethetetlen modern irodaház egyik nagy termében tartják, ahol a Staffs dolgozói fehér lepelben várják saját temetésüket, aminek igen aktív részesei is. Például búcsúlevelet kell írniuk szeretteiknek, hogy aztán a szertartás csúcspontján belemásszanak a fakoporsójukba, ahol még gyászszalagos portréjukat is a mellükhöz kell szorítani.
A szertartás végén egy feketeruhás alak, a Halál Angyala rájuk szögeli a koporsó tetejét, hogy aztán a sötétben elgondolkodhassanak életük értelmén.
A Staffs elnöke, Park Csunvung (Park Chun-woong) szerint cégük mindig mindent megtett azért, hogy dolgozóik változtassanak gondolkodásukon, de a korábbi módszerek nem váltak be. "Azt gondoltam, hogy ha koporsóba zárjuk őket, az elég megrázó élmény lesz ahhoz, hogy végre teljesen megváltoztassák hozzáálásukat" - mondta.
Hogy ez valóban így van-e, azt a BBC beszámolója szerint nehéz kideríteni. Dél-Korea eléggé paternalista társadalom, ahol senki sem kritizálná a válalati politikát, de úgy tűnik, hogy a dolog működik, írják az alapján, hogy egy, a vállalatát semmilyen körülmények között nem bíráló Staffs-alkalmazott azt mondta, hogy "a koporsóélmény után rájöttem, hogy új stílusban kéne élnem az életem, rájöttem, hogy sok hibát követtem el". Aztán még hozzátette, hogy "remélem, hogy sokkal szenvedélyesebb leszek a munkámban, és több időt töltök a családommal". (Via BBC Magazine. Címlapkép: Koporsószeg - Fatima / Flickr CC BY-NC 2.0)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.