A Boxing Day egy elég ősi időkig visszamenő tradíció alapvetően Nagy-Britanniában, amelynek bizonyos elemeiről még ma is sokat vitatkoznak a történészek. Számunkra azonban a Boxing Day pusztán egy dolgot jelenthet, tele hassal és alkoholmámorral megspékelt futballmeccsnézést. Az alábbiakban a Premier League történetének legjobb karácsonyi találkozóira tekintünk vissza. Tíz mérkőzés december 26. napjáról.
1992-93:
Sheffield Wendesday-Manchester United 3-3
Mindjárt kezdjünk egy nagy klasszikussal az első szezonból, ahol a Manchester United és a Sheffield Wednesday feszültek egymásnak. A United ekkor még csak kapart a pontokért és a harmadik helyen állt a bajnokságban, amit végül megnyert. A mérkőzést délidőben játszották és a Sheffield csapata már a hatodik percben két góllal (!) vezetett, Sheridan góljával pedig már hárommal is mentek a hazaiak. Azt pedig, hogy mit csinál ilyenkor egy Ferguson vezette Manchester United, azt úgy gondolom, sokan pontosan tudjátok. A pálya talaja, a szurkolók fanatizmusa, Cantona hihetetlen gólja és az összes momentum egy nagy élménnyé teszi ezt a 25 percet. Jó szórakozást!
1994-95:
Chelsea-Manchester United 2-3
Már megint a vörös ördögök. Ferguson csapata két megnyert bajnokság után ebben a szezonban nem tudta harmadjára is elhódítani a trófeát, de azért a United számára a siker összejött a még igencsak kezdetlegesen festő Stamford Bridge napsütötte lelátói között. A hangulat ismételten a tetőfokán, a Chelsea szurkolók a második gólt már a pályán ünneplik, örömük egészen egy percig tart. Micsoda fordulatok! Cantona természetesen ismételten a főszerepben.
1996-97:
Middlesbrough-Everton 4-2
Persze van az a pillanat, amikor a kisebb csapatok is elhagyják az agyukat és óriási mérkőzést rittyentenek a szurkolók számára. A közel 30 000 ember előtt megvívott találkozón a hazaiakat olyan neves játékosok képviselték, mint a BL győztes Ravanelli vagy a legendás Juninho. Továbbá egészen hihetetlen, hogy az Everton csapatánál már akkor is húzta az igát Unsworth vagy Duncan Ferguson. Nevetséges hiba a 16-oson belül, 2-2-es félidő, joga bonito a második félidőben.
1999-2000:
Coventry City-Arsenal 3-2
A Premier League történetének legsimább szezonja, amelyben a Manchester United végül 18 (!) ponttal nyeri meg a bajnokságot. A United mögött második Wenger gárdája a szezon végén, akik december 26-án azért beleszaladtak egy váratlan idegenbeli vereségbe. A BBC weboldala egyenesen „shock”-nak nevezi az ágyúsok vereségét, mi azonban ha alaposan megnézzük a hazaiakat, akkor olyan neveket találhatunk, mint McAllister, Robbie Keane vagy a marokkói legenda Hadji. Nos, ők mind a hárman beköszönnek Seaman kapujába. Keane gólja egyenesen varázslatos. A mester pedig nem más, mint Gordon Strachan.
2000-01:
Arsenal-Leicester City 6-1
Egy évvel később az ágyúsok állnak a jobbik oldalon. Az eset különösen pikáns, hiszen a jelenlegi listavezető a Leicester City az ellenfél, akik ezúttal is bőven kapnak gólt az Arsenal sztárjaitól. Henry tripla, Vieira gólja fenomenális és még Adams is betalál, igen méretes dugót akasztva a rókák kapujába. Fun fact: Szünetben mindössze 1-0 volt az állás a hazaiaknak.
2002-03:
Bolton Wanderers-Newcastle United 4-3
Legnagyobb szívfájdalmamra erről a mérkőzésről videót nem találtam az interneten, de kár lenne kihagyni. Hiszen már a 10. percben 2-1-re állt a találkozó és olyan játékosok szerezték a gólokat, mint Shearer vagy Okocha. A mérkőzés második félidejének a közepén már 4-1-re is ment a hazai csapat, de a Szarkák visszajöttek és ha bár egyenlíteni nem is sikerült, egy igazán őrült meccset hozott össze a két együttes. A Newcastle padján Sir Bobby Robson, a másik oldalon Sam Allardyce, a pályán pedig többek között az azóta már elhunyt Gary Speed.
2005-06:
Wigan Athletic-Manchester City 4-3
Remek találkozó, nem is lehet mást mondani. A randa sárga mezben játszó City korán megszerzi a vezetést, aztán olyan hibákat követnek el, amelyet még egy ötéves gyerek is szégyellne a biciklizés fortélyainak elsajátítása közben. Majd 4-1-nél ébredni viszont annyira érdemes, mint Turbo Man-t keresni karácsony napján, így a végeredmény változik ugyan, de a pontok elosztása nem. A mérkőzés egyik legjobbja azonban még így is Joey Barton. (Remélem legalább ezért tényleg megnézi valaki a videót majd.)
2006-07:
Chelsea-Reading 2-2
Jose Mourinho és az agyfasz. A Chelsea csapata hajt a triplázásért, a Reading bár jó formában van és végül az egészen elképesztő 8. helyet szerzi meg a bajnokságban. A mérkőzés azon túl, hogy számomra a kékek pontvesztése miatt nagyon emlékezetes maradt, valószínűleg ezt a 85. percben esett öngól kombót sem könnyű elfelejteni.
2007-08:
Chelsea-Aston Villa 4-4
Ilyen nincs, és mégis van, mondja az egyszerű parasztgyerek a belvárosban. Cech óriási hibája, a londoniak visszajönnek 0-2-ről, ráadásul egy félidőn át emberelőnyben futballoznak. Sevcsenko bombagólja és egy végtelenül vitatható büntető a végére. Volt itt minden, mint a búcsúban, csak győzzétek nézni. Őrültek háza!
2012-13:
Manchester United-Newcastle United 4-3
Szent sz.r. 0-1,1-1,1-2,2-2,2-3,3-3 és 4-3. A United nevetségesen simán nyeri a szezont, de ezen a mérkőzésen igencsak meg kell harcolniuk a három pontért. Persze Hernandez lövi a gólt a 91. percben, Obertan gólpasszt ad. Evans nem kérdez, inkább mindenhová betalál, Evra nem túl sok góljának egyikét lövi a mérkőzésen. Ferguson haja az esőtől és a mérkőzéstől olyan kócos lesz, mint éppen akkor ébredt volna.
Szóval mindenképpen készítsétek be a popcornt, a sört, a kólát vagy amit akartok, mert a Boxing Day ismételten közeleg és jó esély van rá, hogy olyan mérkőzéseket kapunk, amitől garantáltan leszakad az arcotok!
Boldog karácsonyt mindenkinek!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.