Fontos történelmi kérdésben sikerült megállapodásra jutnia Japánnak és Dél-Koreának. A két ország viszonyát évtizedek óta terheli mindaz, amit az 1910 és 1945 között tartó megszállás idején japán katonák koreai nőkkel tettek. Történészek szerint több tízezer asszonyt kényszeríthettek szexmunkára a megszállók.
Hétfőn Szöülban a két ország külügyinisztere közösen jelentette be, hogy sikerült egy mindkét fél számára elfogadható egyezséget kötni az ügyben.
Fumio Kisida japán külügyminiszter azt mondta, hogy Abe Sindzo miniszterelnök "bűntudatot érez" és "szívből jövően" ismét bocsánatot kér majd Dél-Koreától, asszonyaitól, a megaláztatásokat elszenvedőktől, és létrehoz egy egymilliárd jen (kb. 2,5 milliárd forint) értékű segélyalapot azoknak a dél-koreai nőknek a megsegítésére, akik áldozatai voltak a japán megszállásnak. 46-an vannak még életben az érintettek közül.
A megállapodás szerint cserébe Dél-Korea vállalja, hogy nyíltan nem bírálja az ügyben többet Japánt, és mindent elkövet annak érdekében, hogy eltávolítsa a szöuli japán nagykövetség elől azt a prostitúcióra kényszerített koreaiakat jelképező - egy ülő lányt formáló - szobrot, ahol máig rendszeresek a tüntetések. Jun Bjung Sze dél-korai miniszter szerint a megállapodás "végleges és visszavonhatatlan."
Dél-Koreában sokan szerették volna elérni, hogy Japán elismerné büntetőjogi felelősségét mindazokért, amiket az 1910 és 1945 közötti japán uralkodás alatt a helyiek elszenvedtek. Ugyanakkor amerikai oldalról növekvő nemzetközi nyomás is nehezedett a felekre, hogy rendezzék a viszonyt.
(Time)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.