Fél év után vádat emeltek a tavalyi, terrortámadásokban bővelkedő izraeli év egyik legmegrázóbb gyilkossági ügyében:
az izraeli ügyészség vádjai szerint a 21 éves Amiram Ben-Uliel gyújtotta rá a házat a palesztin Davabseh családra a ciszjordániai Dumában.
A vád szerint Ben-Ulielt egy fiatalkorú, 16 éves izraeli-amerikai kettős állampolgár is segítette, aki végül csak azért nem vett részt személyesen is a támadásban, mert lekéste a találkozót Ben-Uliellel, aki egyedül is végrehajtotta tervét.
Ben-Ulielt decemberben fogta el az izraeli nemzetbiztonsági szolgálat, a Sin Bet. Részletes beismerő vallomást tett, még azt is megmutatta, hogy pontosan hogyan követte el a támadást. Tette indokaként Malachi Rosenfeld tavaly júniusi meggyilkolását hozta fel - a 25 éves fiatalembert palesztin terroristák végezték ki Duma közelében, ahol Davabsehék és Ben-Uliel is élt - utóbbi egy, a településhez közeli zsidó telepen..
Davabsehék gyilkosait az izraeli sajtó egyöntetűen "zsidó terroristaként" írja körül. Az elfogásukra indított féléves nyomozás során további zsidó gyűlöletbűncselekményeket is feltártak, elfogták a jeruzsálemi bencés Elszenderülés temploma gyújtogatóit, egy ciszjordániai palesztin faluban egy taxi lángba borítóit, egy palesztin gabonaraktár felgyújtóit, egy palesztin juhász bántalmazóit, és kézre kerítették azokat is, akik két alkalommal autógumikat hasítottak szét Jeruzsálem egyik arab lakónegyedében.
A Sin Bet, az izraeli belbiztonsági szolgálat szakemberei szerint a zsidó terroristák célja a jelenlegi államrend megdöntése és királyság létrehozása volt a közbiztonságot és Izrael helyzetét megingató terrorakciókkal. A támadók szerint Izraelnek nincs létjogosultsága, ezért számukra nem kötelezőek az ország törvényei. Céljuk elsőként a rombolás volt, hogy aztán építkezhessenek és királyt szentelhessenek fel az új ország élére. Szélsőséges elképzeléseik szerint a jövendő zsidó államban nem élhetnének arabok, ismét fel kell építeni Jeruzsálemben a zsidók szentélyét, és fel kell számolni a "bálványimádást". (Via MTI, Haaretz)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.