Dániában megbüntetnék az országba migránsokat hozó közlekedési vállalatokat

külföld
2016 január 06., 20:56

Az országban egyre komolyabb terveket kovácsolnak arra, hogy lenyomják valahogy az odaérkező menedékkérők számát, ezért a dán bevándorlásért felelős miniszter, Inger Støjberg azt vetette be, hogy simán meg fogják büntetni azokat a busz- és vasúttársaságokat, melyek megfelelő papírokkal nem rendelkező embereket hoznak be az országba. 

Erre akkor lesz szükség, ha a helyzet tovább rosszabbodik, de a miniszter szavai szerint óráról órára elemzik a helyzetet, és mindez nagyon rövid időn belül bekövetkezhet. 

A fenyegetés azután hangzott el, hogy Brüsszelben találkoztak egymással a svéd, a dán és a német illetékesek. A három ország az újév első napjaiban ide-oda zárogatta le kölcsönösen a határait egymás felé, az pedig, hogy mindez előfordulhatott az EU gazdaságilag egyik leginkább integrált régiójában, elég jól mutatja, mennyire nincs meg a közös cselekvési terv a menekültválság kezelésével kapcsolatban. 

Németország és Svédország tavaly nagyon alaposan kivette a részét a menekültválságból, a németekhez 1,1 millió, a svédekhez 160 ezer ember nyújtott be menedékkérelmet. Ugyanakkor Dánia tranzitország volt, az oda érkező migránsok többsége tovább akart menni onnan. Ezért ijeszthette meg a dán kormányt a héten a svéd döntés, hogy visszaállították a határellenőrzést a közös határaikon. Órákkal később a dánok is így cselekedtek a német határszakaszon. 

Svédország a héten szintén hasonló törvénytervezetet mutatott be, aminek értelmében a közlekedési vállalatoknak ellenőrizniük kéne, hogy utasaiknak érvényes okmányai vannak-e. Ez a rendszer már jelen van a légitársaságok gyakorlatában, ahol a vállalatoknak kell állnia annak költségét, ha olyan embert visznek be az EU területére, akinek nincs jogosultsága ott lenni és ezért vissza kell szállítani. 

Ezzel gyakorlatilag a határellenőrzés gyakorlatát szervezik ki az utazási vállalatoknak, épp ezért is van az, hogy a menekültek döntő többsége a tengeren át közlekedve próbálja meg elérni Európát. (Financial Times)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.