Röhrig Géza: Csakis Magyarországon születhetett meg a Saul fia

FILM
2016 január 20., 05:55
comments 59

Január 21-től látható az olasz mozikban a Saul fia, ami nyitófilmje a szerdán kezdődő Trieszti Filmfesztiválnak is. Az alkotás római sajtóvetítése után a film főszereplője, Röhrig Géza adott interjút az MTI riporterének. Röhrig szerint Röhrig Géza szerint a forgatás közben egyáltalán nem az motiválta az alkotókat és színészeket, hogy a Saul fiából sikerfilm legyen. 

"Persze, hogy örülök az Oscar-díjra való jelölésnek, mivel úgy gondolom, hogy a Saul fia fontos film. Leginkább azonban azt szerettük volna, ha sokan látják. Ez sikerült: több mint hetven ország megvette, milliók fogják látni" 

- mondta Röhrig. Esélylatolgatással nem foglalkozik, bármi megtörténhet, már az is nagyon nagy dolog, hogy ott vannak az öt jelölt film között. A főszereplő elmondta, hogy a Saul fia emlékezteti a nézőt arra, hogy milyen hamar romba dőlhet, milyen törékeny a civilizáció, 

"és a film azt a kérdést veti fel, remélhetőleg nagy erővel, hogy min múlik az, hogy valaki extrém körülmények között is ember tud maradni, és min múlik, hogy ha nem."

photo_camera

Röhrig szerint tipikusan magyar film a Saul fia:

"azt hiszem, hogy csakis a világnak ebben a részében születhetett meg ez a film. Az a tény, hogy Auschwitz minden harmadik áldozata magyar anyanyelvű volt, nyomásként hatott a film készítőire. A történelem bennünk él, nem tudom elképzelni, hogy ez a film máshol születhetett volna meg". 

A főszereplő is kiemelte, hogy semmi szükség nem volt még egy szentimentális holokausztfilmre, ahogyan a témához eddig közelített a filmművészet. A Saul fia szerinte szembesítés, zsigeri megtapasztalás, ami túlmutat minden részleten. Röhrig szerint például az olasz színész-rendező Roberto Benigni 1999-ben Oscar-díjat nyert Az élet szép című filmje történelemhamisítás. A főszereplő elmondta, hogy Nemes Jeles László és az operatőr Erdélyi Mátyás hét évig dolgozott a filmen: 

"Világos volt számunkra, mi nem akarjuk, hogy sírjon a néző, ennél maradandóbb hatást szerettünk volna, hogy az alkotás nem csak az embert érzéseiben, hanem egész lényében rázza meg". 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.