2,1 millió dolláros filozófiai kutatás indul, hogy megkeressék az Élet Értelmét

életmód
2016 január 24., 18:56

Az erkölcsi értékek, a boldogság és az élet értelme körül fog forogni az a 28 hónapos projekt, amire összesen 2,1 millió dolláros kutatási ösztöndíjat kínált fel a John Templeton Foundation. Ez átszámítva kicsivel több mint hatszáz millió forint. 

A cél az öntranszcendencia felé vezető út feltérképezése: önmagunk meghaladásának és felülmúlásának mikéntjére rájönni. A feladat összesen húsz kutatót fog majd összefogni, akik a filozófia, a vallás és a pszichológia világából jönnek majd. A kutatás érdekessége pedig nyilván a felajánlott összeg nagyságában van, ilyesmi területekre ritkán különítenek el 2,1 millió dollárt. 

Candace Vogler, a Chicago Egyetem kutatója elmondása szerint az ötlet onnan jött, hogy feltűnt neki, milyen sok privilegizált helyzetben lévő ember van, aki közben elégedetlen az életével. Miközben ránézésre sikeresek, mégis valami hiányzik az életük közepéről. Onnan, ahol valamiféle boldogságnak vagy életcélnak kéne lennie, csak üresség van. 

Voglert régóta foglalkoztatja ez a kérdés, egész intézetet is szenteltek ennek, főleg a XIII. században élt filozófus, Aquinói Szent Tamás tanai köré felépítve. 

Mára arra jutott, hogy a boldog és az elégedetlen ember között a legnagyobb különbség, hogy az előbbi túl tudott lendülni önmagát. Ennek ellenére az önmagunk meghaladása nem kapott túl nagy figyelmet a filozófiában, mondja kutatótársa, Jennifer Frey, inkább a teológia és a pszichológia foglalkozott ezzel. A cél most, hogy a három területet összekössék. 

A Quartz cikkében ez nem kerül szóba, de az utóbbi időben sok kísérlet zajlik arra, hogy filozófusok műveit összekössék a gyakorlatban alkalmazott tudományterületek, főleg a pszichológia terepével. Az egyik legizgalmasabb kísérlet, amikor Martin Heidegger lételméleti vizsgálódásait és a fenomenológiai hagyományt eresztik rá a pszichoanalízisre, ebből született a daseinanalitika, aminek Magyarországon is van egy szűkebb, de lelkes tábora

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.