A Szahara szélén fekvő város, Ourrzazate mellett épülhet meg a gigantikus erőmű. Illetve részben már ott is van, itt üzemel ugyanis már egy óriási napenergiát termelő rendszer, de a tervek szerint ezt fogják még tovább bővíteni.
Jelenleg a Noor 1 névre keresztelt ág működik, és mire megépül a Noor 2 és a Noor 3 2018-ra, a tervek szerint hatezer hektáron terül majd el, és akár 580 megawattnyi áramot is képes lesz előállítani, ami már egy kisebb atomerőmű teljesítményével vetekszik.
Jelenleg több mint félmillió hajlított tükörrel fogja fel a rendszer a Nap energiáját, és mivel évente háromezer óra felett van a napsütötte órák száma, bőven van még lehetőség a rendszerben. Ami viszont a legfontosabb, hogy a rendszer képes éjjel is energiát előállítani, mivel a napsugarakból érkező energiát a tükrökkel egy folyadékkal teli rendszer felmelegítésére viszik át, ami aztán a turbinákat mozgatja. Ezt a hőt pedig rövidebb időszakon át lehet tárolni is akár.
A Noor 1 jelenleg 650 ezer helyi lakosnak biztosít energiát napfelkeltétől a napnyugtát követő három óráig, de a rendszer bővítése után napi 20 órában lesz majd elérhető áram a napenergiából. Az országban amúgy komoly program zajlik, a cél, hogy az energiafogyasztás 42 százaléka megújuló forrásokból jöjjön, mivel jelenleg erősen függnek a külföldről vásárolt energiahordozóktól. (Verge)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.