Az MNB lehúzza a rolót a PRO V1TA egészéségpénztárnál

gazdaság
2016 február 24., 15:46

Az MNB ma visszavonta a PRO V1TA Első Magyar Kiegészítő Egészségpénztár tevékenységi engedélyét, és kezdeményezte annak felszámolását, közölte az MNB. A pénztár ugyanis súlyosan és folyamatosan megszegte a tevékenységére vonatkozó előírásokat.

A pénztár vagyonát felosztják a tagok között, de csak a felszámolási eljárás keretében.

photo_camera

A pénztárnál a 2014 végi állapot szerint 3473 ember összesen 234 millió forint megtakarítást halmozott fel. Tehát az egy főre jutó megtakarítás nem volt túl magas, mindössze 67 ezer forint.

A pénztár annál a DRB Bankcsoporthoz tartozó BRB Buda Regionális Bank Zrt.-nél és ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt.-nél tartotta vagyonának jelentős részét, melyeket bedöntöttek a Buda-Cash tulajdonosai, majd az MNB visszavonta az engedélyüket. Tavaly március 3-án emiatt rendelt el kifizetési tilalmat az MNB a pénztárnál.

A jegybank ezt követően vizsgálódni kezdett, és kiderült:

  • a jogszabályoknak meg nem felelő vagyonkezelést folytat
  • a működés finanszírozása rövid távon sem biztosított
  • az egyik elemi engedélyezési feltételnek sem felel meg
  • mérlegképes könyvelőt nem alkalmaz
  • a nyilvántartással megbízott társasággal kötött szerződése sem felel meg a jogszabályi előírásoknak
  • a DRB-csoport tagjaival szemben fennálló követelése tekintetében a számviteli jogszabályokkal ellentétesen nem számolta el a keletkezett értékvesztést
  • a vagyonvesztés következtében a pénztártagok egyéni számláján kimutatott egyenlegek jelenleg is magasabb összegűek, mint az azok fedezetét képező pénzügyi eszközök tényleges értéke.

Ez így együtt már tényleg sok volt, ezért intézkedett a jegybank ilyen drasztikus módon.

(MNB)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.