Nem sokat ígérő eseménynek indult, aztán még rosszabbul folytatódott, hogy nagy felfedezés legyen belőle: a Liget projekt irányítói eredetileg azt akarták megmutatni a sajtónak, hogy milyen ronda, ugyanakkor milyen nagy az a szétrohadt komcsi irodaépületekkel telezsúfolt városligeti telek, ahol mindjárt megindul a bontás, hogy 2018-ra felépüljön a nagymenő japán építész, Sou Fujimoto rajzokon jól mutató üvegpavilonja.
Az esemény azért folytatódott rosszul, mert kiderült, hogy Baán László kormányzati násznagy és lagziszervező (civilben a Liget projekt irányítója) mégsem jött el.
A telek, ahová beballagtunk, a Műjégpálya mellett fekszik, olyan közel a tóhoz, hogy ha Habony Árpád megállna a parton és elkezdene forogni, kalapácsvető mozdulattal simán el tudni dobni idáig egy átlagos barokk festményt.
A bekerített területen a Hungexpo kilenc kisebb-nagyobb irodaépülete áll még pár napig, a Városliget ugyanis 77 évig volt vásárterület, ebből több évtizedig itt tartották a BNV-ket, amiket ezekből az irodaházakból szerveztek.
Úgy volt, hogy egy kivételével végigjárjuk mindet, de elég volt belépnünk a legnagyobb épületbe, hogy egy lépéssel se akarjak továbbmenni. A Hungexpo ugyanis már jó régóta nem használta a más cégeknek is kiadott irodákat, az üres épületekbe hajléktalanok költöztek be, és, mint kiderült, a graffitisek is felfedezték azokat maguknak.
Mi az, hogy felfedezték. Ahogy beléptünk az üvegajtó maradványain, mindkét oldalról buja, lehengerlő, egészen fantasztikus színvonalú festmények fogadtak a falakon.
Csak tippelni tudok arra, hogy idebent, ahol a műfajban szokásosnál sokkal kisebb volt a lebukás veszélye, az illegális művészek is jobban lelazultak, több idejük is volt tökölni meg gondolkozni, és talán ezért sikerültek ilyen feltűnően erősre az alkotások.
Volt itt minden: egységes, klasszikusan komponált freskóként értelmezhető, valószínűleg egy kéztől származó munkák és mellérendelő szerkezetű, vegyes műfajú, de nem kevésbé erős falak is.
Az alkalmazott technikák is legalább ilyen változatosak. A legtöbbet tippre ecsettel festették, de akadnak fújt, sablonnal készült és hengerelt részek is.
Volt alkotó, aki a nagy szekkófestő elődök nyomán térillúzióval szédített:
Akadt, aki komplett világot teremtett fázós kis lényeknek:
Akik nem tudnak meglenni a radiátoraik nélkül:
Mondjuk ki bátranm: a Fázos Lény legjobb barátja a radiátor, legyen szuka vagy kan, kölyök vagy felnőtt:
És van egy rakás olyan nyugdíjas lény, akinek tényleg nem maradt igazi társa a radiátorán kívül.
Egyszerűen nem tudtam betelni a rengeteg vicces vagy meglepő részlettel:
Meg a stíluskeverékkel:
A tenyérnyi felületeken kibontakozó mikrotörténetekről nem is beszélve:
Órákig ellettem volna a bejárati ajtó közelében:
De egy idő múlva mégis elndultam felfedezni a belső részeket:
Ahol szinte bármerre fortultam, kincset találtam:
Vagy beszari kiskutyát:
Aki nem véletlenül volt annyira betojva:
Sőt megtaláltam a térképet Habony Árpád kincsesládájához is:
Amit macskák őriznek:
Itt aztán igazán kiderült, hogy a jó graffiti bármilyen környezet képes feldobni:
de tényleg
bármilyent
Kár, hogy ez az egész mindjárt megsemmisül.
Ha van az olvasók között graffitiszerető profi fotós, most szaladjon dokumentálni ezt a titkos kincset, amíg lehet.
Ha pedig az alkotók között vagy, kérlek, jelentkezz, mert irtóra érdekel ennek a telefestett épületnek a története.
És ez csak egy volt a kilencből!
Az a szerencse, hogy az épület, ami ide kerül, a tervek alapján tényleg jó darab lehet. A lerobbant irodaház tetején tartott előadásból azt szűrtem le, hogy a Magyar Zene Háza alapvetően egyfajta Csodák Palotája-szerű interaktív, kisérletezős múzeum-előadótérszerűség lesz, állandó és alkalmi kiállítótérrel és koncerttermekkel. Körben teljesen üveg, átlátszó koncerttermekkel, odakint sörkerttel, meg kis szabadtéri színpaddal.
Ígéretes az egész, de a graffitiket azért sajnálni fogom.
Update: Máris van egy nyomunk! Ádám azzal keresett meg levélben, hogy
az épület a novusé volt anno meg a thébáé és az ottani diákok csinálhatták elég nagy valószínűséggel.
Két művészeti iskoláról van szó, azonnal írtam mindkettőnek, ha bármi kiderül, cikkel jelentkezem.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.