A Forsa közvélemény-kutató intézet adatai szerint a németek 52 százaléka Angela Merkelre szavazna, ha közvetlenül lehetne kancellárt választani. Január közepén ez az arány 44, február közepén 45, március közepén pedig 48 százalék volt. A március végére elért szinten legutóbb a menekültválság elmélyülésének kezdetén, tavaly augusztusban állt Angela Merkel személyes támogatottsága.
A kancellár pártja, a CDU és a bajor testvérpárt, a CSU támogatottsága is erősödött némileg, a pártszövetség a szavazatok 36 százalékát szerezné meg, ha most vasárnap lenne a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választást, ami 1 százalékpontos növekedés az egy héttel korábbihoz képest.
A CDU/CSU szövetséggel együtt kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) 20 százalékon stagnál, az ellenzéki Zöldek 13, míg a Baloldal 8 százalékon áll, támogatottságuk nem változott. Bekerülne a Bundestagba a liberális FDP is, amely 1 százalékponttal erősödve 7 százalékon áll, és az Alternatíva Németországnak nevű párt (AfD), amely viszont egy hét alatt 3 százalékponttal 10 százalékra gyengült.
A pártpreferenciák alakulását a brüsszeli terrortámadások és a menekültválság befolyásolta a Forsa vezetőjének, Manfred Güllnernek a magyarázata szerint. Mivel a brüsszeli merényletek fokozzák a terrorveszélyt, az emberek a kormányzó pártok felé fordulnak, de az SPD nem profitál ebből a folyamatból, mert Sigmar Gabriel pártelnök "nem tudja megfelelően formálni pártja és saját maga arculatát" - mondta az elemző. Az SPD gyengeségét jelzi az is, hogy Sigmar Gabrielre a németek csupán 13 százaléka szavazna, ha közvetlenül választhatnának kancellárt.
A menekültválság kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodás hozzájárulhatott Angela Merkel támogatottságának növekedéséhez, illetve az AfD visszaeséséhez .
A Forsa a Stern című hírmagazin és az RTL kereskedelmi televízió megbízásából hetente elvégzett, stern-RTL-Wahltrend című reprezentatív felmérésének aktuális adatfelvétele során 2005 főt kérdezett meg március 21. és 26. között.
Szerdán megjelent egy másik felmérés is, amely csak a pártpreferenciákra vonatkozik, és más eredményeket mutat. Az Insa kutatóintézet adatai szerint a CDU/CSU 32 százalékon áll, 1 százalékponttal gyengült az egy héttel korábbihoz képest, az SPD támogatottsága pedig 2 százalékponttal 20 százalékra süllyedt.
A Bild című lapban ismertetett felmérés alapján a Zöldek támogatottsága 1,5 százalékponttal 12,5 százalékra, a Baloldalé 0,5 százalékponttal 11 százalékra emelkedett. Az FDP 1 százalékponttal gyengülve 6 százalékon áll, míg az AfD 1 százalékponttal 13 százalékra erősödött.
Az Insa vezetője, Hermann Binkert szerint az adatok mindenekelőtt azt mutatják, hogy a nagykoalíció mindkét félnek, a CDU/CSU-nak és az SPD-nek is árt, és a két néppárt már csak a választók szűk többségét, 55 százalékát tudja meggyőzni. Az Insa reprezentatív felmérésében 1873 embert kérdeztek meg március 24. és 29. között. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.