Szükségállapotot hirdettek egy őslakos közösségben Kanadában a túl sok öngyilkossági kísérlet miatt

külföld
2016 április 11., 17:04

Kanada lakosságának négy százalékát tehetik ki az őslakos közösségek, és minden statisztika szerint többségük rendkívül rossz körülmények között él. Rövidebb ideig élnek, rosszabb a gazdasági helyzetük, többen munkanélküliek, mint az országos átlag alapján a kanadiaiak. 

Most az Ontario északi részén fekvő Attawapiskat Első Nemzet ( ᐋᐦᑕᐙᐱᐢᑲᑐᐎ ᐃᓂᓂᐧᐊᐠ) közösség állapotáról derültek ki aggasztó hírek, miután kiderült, hogy a közösség vezetői egyhangúlag döntöttek a szükségállapot kihirdetése mellett, mert egyetlen nap alatt 11 ember kísérelt meg öngyilkosságot. 

A kanadai egészségügyi ügynökség két tanácsadót küldött a térségbe, hogy kezdjenek valamit a helyzettel, a miniszterelnök, Justin Trudeau pedig Twitteren üzente meg, hogy szívszorító hírek ezek és hogy folytatni fogja az új kormány a munkát, hogy minden őslakos életkörülményét javítsák. 

Középen az Attawapiskat Első Nemzet vezetője, Theresa Spence (ANDRE FORGET/QMI AGENCY)
photo_camera Középen az Attawapiskat Első Nemzet vezetője, Theresa Spence (ANDRE FORGET/QMI AGENCY)

A térség parlamenti képviselője, Charlie Angus brutálisnak nevezte a helyzetet. Szakértők szerint több tényező együtt játszik szerepet az öngyilkossági hullámban: túlzsúfolt otthonok, az őslakosokat érő iskolai zaklatások és a drogfogyasztás is. 

2009 óta több mint 600 fiatal őslakos próbálta megölni magát. Angus szerint az ország botránya, hogy nem tudják ezt a problémát kezelni. 

Tavaly szeptember óta 101 ember kísérelt meg öngyilkosságot, a legfiatalabb 11, a legidősebb 71 éves volt. a CBC News szerint egy ember halt meg közülük. A kétezer fős közösségben csak márciusban 28 öngyilkossági kísérlet történt. (Independent)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.