Miért lakik ennyi magyar ebben a festői svájci kisvárosban?

gazdaság
2016 május 04., 08:02

Vegyes és érdekes magyar társaságnak van lakcíme egy apró, turista- és cégbarát svájci kisvárosban, Appenzellben, vette észre a Világgazdaság. Itt van a lakcíme többek között:

  • Csányi Attilának, aki Csányi Sándor fia és a Bonafarm csoport vezetője,
  • Zsuga Jánosnak, aki a Molhoz tartozó FGSZ Földgázszállító vezetője,
  • Erős János volt MFB-vezető, és
  • ifj. Ádámosi György, az Appeninn Nyrt. elnöke.
photo_camera Appenzell.

A Világgazdaság utánajárt, hogy tényleg ott laknak-e a fent megnevezett magyar üzletemberek, és arra jutottak, hogy életvitelszerűen biztosan nem laknak ott.

Erős egy jótékonysági célokra alapított cégről beszélt korában, Csányi Attila pedig arról, hogy külföldi tanulmányai miatt rendelkezett korábban több külföldi lakcímmel is, de „a svájci lakcím semmilyen üzleti, pénzügyi vagy gazdasági tevékenységhez nem kötődött”.

További érdekesség, hogy mind a négy fenti szereplő kötődik Csányi Sándorhoz valamilyen módon. Ádámosi apja például Csányi Sándor bizalmasa, Zsuga a Mol-csoportban dolgozik együtt Csányival, Erősnek pedig ugyanaz az appenzell-i címe, mint Ádámosinak.

Még egy érdekesség Hans Büchler, aki a 33 éve alapított appenzelli TFP tanácsadó vagyonkezelő részvénytársaság alapító tulajdonos-vezetője, és egy ideig aláírási joggal rendelkezett ifjú Ádámosi érdekeltségeinél. A Világgazdaság arra utal, hogy ő tudhatja, milyen üzleti előnyökkel jár az appenzell-i jelenlét.

Magyarországi adószakértők a svájci lakcím értelmét általánosságban abban látják, hogy az szükség a svájci cégalapításhoz, és csak így vehető igénybe a kedvezőbb adózás adta lehetőség. Megfelelő kombinációval akár az adózás is elkerülhető, illetve alkalmas arra, hogy a vagyon egy részét Magyarországon láthatatlanná tegyék. (Világgazdaság)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.