A Scolopendra cataracta névre keresztelt lény itt él már velünk egy ideje ezen a bolygón (sőt, valószínűleg jóval régebb óta is), eddig mégsem nagyon tudtunk róla. Pedig érdekes teremtmény, akár 20 centire is megnő és brutálisan erőset tud csípni, marása komoly fájdalommal jár.
A százlábút egy Thaiföldön nászúton lévő rovarszakértő, George Beccaloni fedezte fel, még 2001-ben. Mint mesélte, bárhol jár a világban, mindig benézett a kövek alá, kik élnek ott. Amikor meglátta ezt az ízeltlábút, alaposan meglepődött. Mint mondta, horrorisztikus külseje volt, de ami a legfurcsább volt, hogy a százlábú a vízbe menekült előle.
Pedig a százlábúak jellemzően kerülik a vizet. Utánament és sikerült elfognia. Később vízbe tette, és akkor látta, hogy angolnaszerűen úszik.
Ezután visszavitte munkahelyére, a londoni Természettudományi Múzeumba. Ekkor derült ki, hogy ilyen típusú százlábút összesen négyet találtak korábban. Először Vietnamban, még 1928-ban, viszont azt a példányt félrekategorizálták, egy sokkal gyakoribb százlábúfajként volt számon tartva. Az pedig, hogy úszhatna is, fel se merült.
Beccaloni szerint ez a százlábú főleg éjjel vadászhat, ezért lehet, hogy ilyen sokáig titokban maradhatott a létezése. A folyamok és folyók világát ugyanis még mindig sokkal jobban ismerik a nappali órákból a kutatók, de sötétedés után egész másfajta lények vehetik át ott is az irányítást. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.