Te is szoktál néha cuki állatos képek közé menekülni, amikor túl sok lesz az apokaliptikus hírekből?
Akkor van egy rossz hírünk a cukiállat-hadsereg generalisszimuszával, a rendkívül népszerű szurikátával, avagy négyujjú mangusztával kapcsolatban.
Róla van szó:
Tehát nem a bordás krokodilról, nem a bikacápáról és nem is a rozsomákról, hanem még egyszer, róla:
A Nature magazinban megjelent új tanulmány szerint, ami négymillió halálesetet vizsgálat meg 1024 emlősfaj körében (szerzője José María Gómez, Granada Universityről), a szurikáták ölik legnagyobb arányban a saját fajtájukat. Az összes szurikátahalál 19,36 százalékát másik szurikáta okozza. Ezt követi a vörösfarkú-majom, a kék majom és több lemúrfajta gyilkossági rátája.
Érdekes adatok:
Na és mennyit öl meg saját fajtájából a sokszor lenézett, erőszakossága miatt elítélt és megbélyegzett ember?
Ma már, olyan társadalmakban, ahol van működő állam, rendőrség, börtönök, ilyesmik, 0,01 százalékot (1 a 10000-ből).
Ez azt jelenti (mert a kutatás azért alapvetően az emberi erőszakra volt kiváncsi, nem a törvényen kívüli szurikátákra), hogy az ilyen közösségekben 200-szor kisebb a gyilkosságok száma, mint amit a kutatók jósolnának az ember természete alapján.
A kutatók becslései szerint a Homo sapiens kifejlődésekor 2 százalék volt ez az arány, ami jóval magasabb, mint az emlősök átlag 0,3 százaléka. De még mindig kevesebb, mint a főemlősök átlaga volt (2,3 százalék).
És hogy mik az igazán békés állatok? Például:
Több mint tízezer zebrahalálból egyetlen egyet sem okozott másik zebra. De ilyen a Thomson-gazella és több denevérfaj is. (NPR, Independent)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.