A Wired-nek erősítette meg a Facebook szóvivője, hogy a 900 millió felhasználóval rendelkező Messengerben mostantól elérhető az egyik legbiztonságosabbnak tartott titkosítási rendszerre épülő kommunikáció lehetősége.
Ezt a lépést tavaly már meghúzták a Facebook tulajdonában lévő WHATSAPP-ban, most pedig a Messenger következett. A funkciót az elmúlt hetekben vezették be és fokozatosan tették elérhetővé az összes felhasználójuk számára. A végpontok közötti, end to end kommunikáció lényege, hogy az üzeneteket a két felhasználón kívül senki más nem olvashatja el: sem a Facebook, sem a hatóságok és az üzenetek nem tárolódnak külső szerveren.
Ennek kivitelezéséhez a jelenleg legnépszerűbb és szakmailag is legtöbbre tartott Signal titkosítószoftver, a Signal kódját használják.
A titkosítás lehetősége egyelőre iOS-es és androidos Messengerekben érhető el, a legutóbbi frissítések már tartalmazták ezt a lehetőséget, még ha nem is verték ezt nagydobra.
A Messengert megnyitva iOS-en a jobb felső sarokban, Androidon jobb alul az új üzenet gombra kattintva megnyílik egy új oldal, ahol a címzettet választhatnánk kis, és ott szintén a jobb felső sarokban (Androidon alul) találjuk a Titkos (Secret) feliratot, ahonnan már közvetlenül írhatunk Messengert használó ismerőseinknek. Fontos, hogy az így küldött üzenetet nem fogják látni, ha például számítógépen Facebookoznak épp, így ugyanis egyelőre nem működik a titkosítás, csak két telefonos alkalmazást használó felhasználó között.
A titkos üzenet írásánál beállíthatjuk, hogy meddig tudja elolvasni a címzett az üzenetünket: öt másodperc és egy nap között választhatjuk ki, hogy mennyi idő után törlődjön le végleg, amit írtunk.
A titkosítást biztosító Signal magasan az egyik legjobban elismert titkosítási platform az üzenetük magánjellegéért aggódó és szakmai közösségekben, kódjukat használja a WHATSAPP mellett Google Allo-ja is.
Ami viszont szintén fontos, hogy a titkosítás nem alapértelmezett a Messengerben, nem úgy mint a WHATSAPP-ban, azaz minden egyes esetben nekünk kell lépéseket tennünk azért, hogy titkos, harmadik fél számára hozzáférhetetlen üzenetet indítsunk. Ez valószínűleg a Facebook részéről egy kompromisszumra való törekvés lehetett, hiszen a WHATSAPP mindezidáig feltörhetetlen rendszerét sem szeretik túlságosan a hatóságok és a kormányok, most pedig ezt hozták el több százmillió felhasználó számára.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.