Ezt nem én kérdezem, hanem a világ. Ez ugyanis a Magyaországgal kapcsolatban előforduló angol nyelvű kérdések legnépszerűbb alakja a Google szerint, derül ki Jakub Marian cseh nyelvész és művész blogjából.
A blogger térképre vitte Európa országait az alapján, milyen auto-suggestiont, azaz automatikus kiegészítést kap a keresési statisztikák alapján egy európai ország.
„Why is Hungary...”
- ha ezt a kezdetű mondatot beírja az ember a Google-be, akkor bizony az jön ki, hogy „Why is Hungary racist?”, azaz miért rasszista Magyarország.
Nyilván az ilyen automatikus kiegészítések időben alakulnak, tehát ez egy mostani állapotot jelez, és feltehetően összefüggésben van a kormány által az elmúlt hónapokban levezényelt gyűlöletkampánnyal is, aminek eléggé híre ment a világban.
Jakub kísérlete egyébként meglehetősen érdekes, főleg azért, mert az európai országokra egészen eltérő módon kíváncsiak az emberek.
Magyarország tehát a gyűlöletkampányával lett hírhedt. Németország és Svájc esetében viszont a gazdagságuk az, aminek leginkább híre ment, Portugália és Spanyolország a szegénységével hódít.
Regionális pajtásaink közül csak ránk ragadt ez a jelző, Lengyelország katolikus, Csehország ateista.
Törökország és Románia esetében a legérdekesebb az angol nyelvű netezők számára maguk a nevek. (Törökország neve pulykát jelent angolul, Romániát pedig angolul ROU-nak rövidítik.)
Legrosszabbul persze megint a belgák jártak, róluk azt kérdezik a netezők leggyakrabban: „Belgium miért ország egyáltalán?”
Két évvel ezelőtt egyébként már körbement ugyanez a téma, de akkor még, tehát 2014-ben Magyaországra nem a rasszista jelző, hanem a szegény ragadt.
Megnéztem egyébként mi a helyzet akkor, ha magyarul keresünk. Ez:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.