Aggasztóak az előjelek a keddi amerikai elnökválasztás előtt Joachim Gauck német államelnök szerint, aki a Spiegel Online-nak adott interjút vasárnap. Gauck elég nyíltan beszél arról, hogy Donald Trump győzelme súlyos kockázatokat rejt mind az Egyesült Államok, mind a világpolitika stabilitására nézve.
Azt mondja többek között, hogy csak remélni lehet: az elnökválasztás eredménye nem bolygatja meg a fékeken és ellensúlyokon nyugvó demokratikus berendezkedést az országban, és nem fenyeget egy zsarnoki rendszer kialakulása. Gauck szerint elsősorban Trump megbízhatatlansága, kiszámíthatatlansága az, ami miatt aggodalommal tekint a keddi választás elé.
Viszonylag szokatlan, hogy a nemzeti egységet megtestesítő államelnök ilyen egyértelműen foglaljon állást, de legalábbis nyilvánítson véleményt egy szövetséges országban zajló választás előtt; ez is jelzi az amerikai választások világpolitikai jelentőségét.
Az MTI szemléje szerint a német kormány tagjai ennél is egyértelműbben fogalmaztak, persze ez már kisebb meglepetés. Sigmar Gabriel szociáldemokrata alkancellár egyenesen a bevándorlásellenes Alternative für Deutschland párthoz hasonlította Trump előretörését, és tudatos megosztással, gyűlöletkeltéssel vádolta a republikánus jelöltet.
Angela Merkel kancellár maga nem kommentálta a várakozásokat, és pártjának képviselői is valamivel óvatosabban fogalmaztak, de azért érezhetően a CDU/CSU pártszövetség is jobb örülne Hillary Clinton győzelmének.
Norbert Röttgen, a Bundestag külügyi bizottságának CDU-s elnöke szerint "megterhelné" a német-amerikai kapcsolatokat egy Trump-elnökség, sőt az "a vietnami háború óta a legsúlyosabb elidegenedéshez vezetne". Megengedőbb volt nála a CSU-t vezető Horst Seehofer, aki szerint bajor pártja ugyanolyan tisztelettel fogadja majd a győztest, bárki legyen is az. (Spiegel Online)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.