Csak Szöulban szombat este 800 ezer koreai tódult az utcára, pontosabban az elnöki palota közelébe, hogy Park Geun-hye (magyarul: Pak Kunhje) asszony lemondását követelje.
A 2012-ben több mint 50%-os támogatással megválasztott elnök – aki egyébként Dél-Korea első női elnöke – népszerűsége jelenleg 5%-on áll.
Népszerűségét az elmúlt hetekben vesztette el teljesen, miután kirobbant Dél-Korea történetének legsúlyosabb korrupciós botránya.
Mint kiderült, az elnök évek óta szemet hunyt barátja, Choi Soon-sil asszony ügyletei felett, aki a legnagyobb koreai vállalatok pénzét próbálta egy alapítványon keresztül ellopni, többek között a Samsung is érintett a botrányban.
A koreai elnököt nem lehet vád alá helyezni, és Parknak még 15 hónap van a hivatali idejéből.
Egészen odáig egyébként nem volt ekkora a botrány, hogy csak a gyanúja merült a korrupciós ügyleteknek, de mióta az ügyészség vádat emelt Soon-sil és két elnöki tanácsadó ellen, azóta hatalmas tömegek követelik a lemondást.
A konzervatív párt színeiben megválasztott Park asszony már két alkalommal bocsánatot kért a televízióban, ám ez nem hűtötte le a kedélyeket.
A demonstrációkon a BBC tudósítása szerint elég vegyes a társadalmi megoszlás: szerzetesek, farmerek és diákok egyaránt tüntetnek.
A tüntetést szervezők szerint este már 800 ezren tüntettek, de ez a szám éjfélre a másfél millióra emelkedhet, vidéken félmillióan demonstrálnak.
Szöult 25 ezer rendőr biztosítja, többségük már rohamrendőri öltözetben van.
A farmerek traktorjaikat kénytelenek voltak a városon kívül hagyni, és az elnöki palota környéke is le van zárva szombat éjfélig, hogy utána mi történik, még nem tudni, a tüntetők ugyanis az elnöki palotához akarnak vonulni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.