Tudjuk, hogy kegyetlen dolog a karácsonyi időszakban ilyesmivel jönni, de mit tegyünk: ha pont ilyenkor keresi meg a szerkesztőséget ezzel a témával a gyermekvédelem, akkor pont ilyenkor kell írnunk is róla.
Szóval: gyermekbántalmazás. Az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa tudna mesélni erről, mert nekik is nagyon sokat mesélnek azok a gyerekek, akik hozzájuk kerülnek. Évente több mint 7,5 ezer esetben derül fény családon belüli erőszakra a magyar gyermekvédelmi jelzőrendszerben, a KSH adatai szerint 2013-ban 371 gyermeket ért szexuális bántalmazás. Az esetek 80 százalékban az elkövető valamelyik családtag, így érthető, ha az esetek többsége rejtve marad.
Bár a szexuális bántalmazás témája a gyermekvédelemben dolgozó összes szakembert érinti, mégsem kapnak olyan felkészítést, speciális képzést, amely segítene nekik segíteni. Az SOS Gyermekfalvak ezért programot indított a szexuális erőszak gyermekáldozatainak segítésére. Ingyenes tanácsadást és képzést indítottak a gyerekekkel foglalkozó szakemberek számára Bács-Kiskun, Békés és Vas megyében, hogy minél hamarabb felismerjék a bántalmazás jeleit, eredményesen tudják kezelni a bántalmazott gyerekeket a nevelőcsaládokban.
Nekünk pedig összekészítettek egy kis olvasnivalót. A szexuális abúzusról szóló cikksorozatban összefoglalták, hogy előzheti meg a szülő, hogy a gyermekét szexuális bántalmazás érje, miből veheti észre, ha ez mégis megtörtént, és hogyan kezelje a helyzetet, milyen segítséget jelenthet a profi terápia, írtak sikerekről és kudarcokról az áldozattá vált gyerekek kiemelése utáni munkájukban.
„Van, ahol ismert a szexuális bántalmazás ténye, és a szülők, elkövetők ellen már folyamatban van büntetőeljárás, máshol a bántalmazást a gyerekek viselkedéséből és elmeséléséből feltételezhetjük csak. Előfordult, hogy a gyermekvédelmi gondoskodásba kerülés egyik oka az volt, hogy a 13-15 éves lányokat korábban prostitúcióra kényszerítették.” – mondta Szilvási Léna, az alapítvány gyermekvédelmi programigazgatója.
Amennyire tudunk, próbáljunk mi is segíteni! Dögöljön meg a három majom: igenis lássuk meg, halljuk meg, ha a környezetünkben rémálom egy gyerek élete, és merjünk beszélni is róla!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.