Hétfőn állnak bíróság elé azok a csalók, akik 2014 januárja és márciusa között azt hazudták telefonon és e-mailben több intézménynek, hogy a nagy értékű projektek kivitelezőinek képviselői, majd arra kérték őket, hogy egy másik számlára utalják a szolgáltatási díjat, mert a régi megváltozott, írja a Délhír.hu.
A Hajdú-Bihar Megyei Ügyészség vádirata szerint a csalók több esetben hozzá is jutottak a többmilliós – több száz milliós összegekhez. A több bankszámlát hamis okmányokkal alapított cégek nevében hozták létre, miután pedig a pénz beérkezett, a román állampolgárságú vádlottak bűntársa cseh és szlovák bankszámlákra utalta tovább.
2014 februárjában azzal hívták fel a Tiszántúli Református Egyházkerület Gazdasági Hivatalát, hogy a H. Zrt. nevében járnak el, és jeleznék, hogy megváltozott a kivitelező cég számlaszáma. A Tiszántúli Református Egyházkerület pedig át is utalta a kintlévőséget, több mint 515 millió forintot. A vádlottak bűntársa a félmilliárdos összeget cseh és szlovák számlákra utalta, majd ennek egy részét később készpénzben felvették. A kár részben megtérült, a cseh számlán ugyanis sikerült lefoglalni 118 millió forintot, ezt a Prágai Városi Ügyészség visszautalta az egyházkerületnek.
Sikerült átverniük a Nébihet is. Onnan közel 11 millió forintot utaltak el a vádlottaknak. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.-nél a GYEMSZI képviselőjeként jelentkeztek be, onnan csaknem 8 millió forintot sikerült átutaltatniuk. Az összeget később még sikerült megtalálni.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház is hitt nekik. Az intézmény beszállítójától Kovács Piroska néven a Magyar Államkincstár nevében egy kintlévőségi listát kért és kapott, majd ennek segítségével összesen 9 millió forintot csalt ki a kórháztól.
A lap megemlíti, hogy a csalók próbálkoztak Hajdúböszörmény önkormányzatánál, a Vértesi Erőmű Zrt-nél és a miskolci Közlekedési Zrt-nél is, de nekik egy rövid ellenőrzés után gyanús lett a dolog, és nem utaltak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.