Tadashi Ishii azután jelentette be távozását a Dentsu elnöki posztjáról, hogy az ügyészség közölte, vizsgálatot indítanak a vállalatnál, annak gyanújával, hogy túl sok túlórára kényszerítették rá az alkalmazottaikat.
Matsuri Takahashi egy évvel ezelőtt ölte meg magát a vállalat egyik kollégiumában. A japán hatóságok a halálesetét karoshi-ként, azaz halálba dolgozásként kezelték. Erre a jelenségre külön fogalom létezik Japánban (és amúgy Dél-Koreában is), mivel ezekben az országokban komoly problémát jelent az a vállalati kultúra, ami lehetővé teszi, hogy a munkavállalókat borzasztóan túlterheljék, kezelhetetlen mennyiségű munkát öntsenek a nyakukba. Évente becslések szerint kétezer hasonló öngyilkosság történik az országban, de az olyan eseteket is ide szokták számítani, mint a rengeteg munka következtében beálló szívroham vagy agyvérzés.
Ishii arról beszélt most újságíróknak, hogy soha nem lett volna szabad hagyniuk, hogy ennyire túlzott mennyiségű munka jusson az alkalmazottaiknak, ezért teljes felelősséget vállal. Őszinte elnézést kért azért is, mert a nyolc hónap alatt, ami a céghez érkezése és a haláleset között eltelt, nem tudták átalakítani azokat a vállalati gyakorlatokat, melyek Takahasi halálához vezettek.
A 24 éves Takahashi havi több mint 100 órányi túlórát vállalt. Szeptemberben egy nyomozati jelentés mondta ki, hogy a túlzott munkaigény okozott a számára akkora mértékű stresszt, hogy végül az öngyilkosságot választotta.
A Dentsu régóta kemény munkáltatónak számít. Novemberben munkaügyi ellenőrök szállták meg a hirdetési vállalat központját, mivel felmerült annak is a gyanúja, hogy alapvető törvényeket sem tarthatnak ott be.
A vállalat közben, válaszul a kritikákra, hogy túl keveset tesznek a túldolgozás ellen, az utóbbi időben elkezdte lekapcsolni este tízkor a lámpákat az irodákban, hogy ezzel bátorítsák az alkalmazottakat, hogy menjenek haza. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.