"A terrorizmus elleni harc nem indok arra, hogy az Egyesült Államok minden menekültet és a muszlim országok lakóit kívül tartsa határain."
Angela Merkel mondta ezt Donald Trumpnak szombati 45 perces telefonbeszélgetésünk során. A kancellár azok után találta sürgetőnek felemelni a kagylót, hogy az amerikai elnök pénteken szigorú rendeletet írt alá arról, hogy az elkövetkező 120 napban kik léphetnek be az országba, és kik nem.
Steffen Seibert, a kancellár szóvivője elmondása szerint Merkel emlékeztette Trumpot arra, hogy mik is azok a Genfi egyezmények, és hogy a nemzetközi szerződések alapján a nemzetközi közösségnek kötelessége gondoskodni a humanitárius katasztrófák elől menekülő emberekről.
A szóvivő szerint a kancellária jelenleg is vizsgálja a rendelet tartalmát, és amennyiben a német kettős állampolgárok annak hatálya alá esnek, gondoskodnak honfitársaikról.
Merkel és Trump idáig óvatosan és diplomatikusan beszéltek egymás politikájáról, és egyéb frontokon tartják is magukat a korábbiakhoz: együttműködést helyeztek kiltásába mind a NATO szövetségi rendszer erősítése, mind az iszlamista milíciák elleni küzdelemmel összefüggésben.
A beutazók körét korlátozó rendelet érthetően jelentős hullámokat vert a német belpolitikában is: támadta a döntést szociáldemokrata frakciót vezető Thomas Oppermann, és több muszlim országból származó képviselő, így Omid Nouripour, iráni-német kettős állampolgársággal rendelkező zöldpárti politikus is. Nouripour szerint az intézkedés 100 ezer német állampolgárt is érinthet, és árulkodó, hogy Trump nem vette fel a listára (más országok mellett) azt a Szaúd-Arábiát, amelyhez szoros üzleti szálak kötik.
Niema Movassat, a Baloldal képviselője szintén iráni-német kettős állampolgár, azt nyilatkozta a Tageszeitungnak, hogy valószínűleg nem fogják beengedni az Egyesült Államokba, és így nem fogja tudni ellátni feladatait az ENSZ-ben.
Legmesszebb Dieter Janecek, a Zöldek szóvivője ment, aki szerint nyugodtan ki lehetne tiltani Németországból Trumpot és főtanácsadóját, Steve Bannont, amíg vissza nem vonják a rendeletet. (Reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.