Trump elkezdte lebontani a Wall Streetet kordában tartó szabályozást

gazdaság
2017 február 03., 18:02
comments 145

A 2008-as válság után egy sor fontos szabályt hozott az amerikai Kongresszus, hogy megakadályozza a világgazdaság összeomlásának megismétlődését. Ezek közé tartozik a nagy hatású Dodd-Frank törvény, aminek legfontosabb része, hogy akadályozza a bankok saját számlás kereskedését, és előírja, hogy a bankoknak el kell választania egymástól a befektetési banki és a kereskedelmi banki tevékenységeket. Létrehozott egy pénzügyi fogyasztóvédelmi hatóságot és egy, a túl nagy bankokat folyamatosan ellenőrző testületet is, többek között. Ez ugyan nem biztos, hogy elég volt, és volt is benne egy csomó kiskapu, de a semminél azért több.

A kampánya folyamán a bankokat végig népnyúzó ellenségként kritizáló Trump most ezt a törvényt támadta be teljes erővel.

Aláírt ma több elnöki rendeletet, amelyek beindítják a a törvények újraformálásról szóló törvényalkotási folyamatot. Az időközben teljesen republikánussá vált Kongresszus várhatóan készségesen együttműködik majd.

„Az tervezzük, hogy a Dodd-Frankből jó sokat ki fogunk vágni, mert, őszintén szólva, nekem van egy csomó barátom, akik vannak jó cégeik, de most nem jutnak hitelhez, a bankok nem adnak nekik, mivel itt van ez a sok szabályozás a Dodd-Frankben” – mondta Trump a rendelet aláírásakor.

A Wall Street repes az örömtől, a bankok árfolyamai kilőttek a tőzsdén. A Goldman Sachs befektetési bank 4 százalékos pluszban van ma, de Trump megválasztása óta már 34 százalékot emelkedett. Ez az a jelképes bank, amivel Trump rengeteg riválisát támadta, de aztán a saját csapatát is korábbi goldmanosokkal rakta tele. (New York Times, Wall Street Journal, Financial Times)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.