A hagyományokkal ellentétben nem az amerikai külügyminiszter mutatta be az éves emberi jogi jelentést, ami tegnap került a minisztérium honlapjára. Sőt, még sajtótájékoztató sem volt, csak egy videokonferencia, ahol egy név nélkül nyilatkozó külügyminisztériumi hivatalnok mutatta be a hatalmas jelentést.
Ez a Reuters szerint megtöri az eddigi szokásokat, sőt, akár úgy is értelmezhető, hogy az új amerikai külügyminiszter, Rex Tillerson ezzel mutatja, mennyire tartja fontosnak a kérdést.
Ez a jelentés eddig az amerikai külügyminisztérium egyik legfontosabb dokumentuma volt – a Kongresszus felkérésére a világ összes országában uralkodó emberi jogi helyzetről írnak kimerítő elemzést minden évben, 1977 óta –, Trump kormányzata viszont a várakozások szerint az eddigieknél kevésbé fogja a napirenden tartani az emberi jogok kérdését, amikor a nemzetközi partnerekkel tárgyal. Ehelyett egy üzletiesebb, tranzakcióalapú megközelítést várnak. Igaz, Tillerson azóta nem beszélt a sajtóval és nem mutatkozott túlzottan nyilvános eseményeken, amióta elfoglalta hivatalát.
A jelentés Magyarországra vonatkozó része egyébként igen hosszú (23 ezer szó, 130 ezer karakter), és aggódik a fékek és ellensúlyok rendszerének folyamatos romlása miatt. Megismétli az egyik korábbi EBESZ-jelentés megállapítását, miszerint a magyar a választási folyamat nem igazságos: a kampányszabályok, a média, valamint a kormánypárt és az állam határainak elmosódása miatt a kormányzó pártnak kedvez. Szó van az utóbbi időben új erőre kapott kormánypárti médianyomulásról is, aminek eredményeként egyre kevesebb független médiapiaci szereplő van.
De főként a bevándorlással kapcsolatos emberi jogsértésekkel foglalkozik a szöveg.
A jelentés megemlíti a "férfit, aki egy tüntetésen belerúgott Orbán Viktor hungarocell fejébe", perbe fogták majd felmentették, de Erdősi Lászlónét is, aki kopaszokkal akadályozott egy ellenzéki népszavazási kezdeményt. (State Department, Reuters, MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.