Az ENSZ szerint kétezer kurdot gyilkolhatott meg a török hadsereg másfél év alatt

külföld
2017 március 10., 10:40
comments 103

A török biztonsági erők súlyos jogsértéseket követtek el a kurd felkelők elleni hadműveletek során, amelyeket Ankarának ki kellene vizsgálnia - írta jelentésében az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága pénteken.

Huszonöt oldalas jelentésében a főbiztosság módszeres pusztításról, gyilkosságokról és más jogsértésekről számol be. Ezeket a török biztonsági erők a kurd lázadókkal kötött tűzszünet összeomlása, azaz 2015 júliusa és 2016 decembere között követték el az ország délkeleti részén végrehajtott műveletek során.

Az ENSZ által közzétett műholdképek
photo_camera Az ENSZ által közzétett műholdképek Sur városának pusztítását mutatják 

Mintegy kétezer ember, köztük a biztonsági erők 800 tagja és nagyjából 1200 helyi lakos, vesztette életét az említett másfél évben. 

Az ENSZ túlkapásokról, gyilkosságokról, nemi erőszakról, gyűlöletkeltésről, emberrablásokról és kínzásokról szerzett tudomást.

A főbiztosság engedély híján nem járt a helyszínen, így műholdfelvételekre, helyiek vallomásaira, illetve civil szervezetek információira hagyatkozott beszámolójában. 

A Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió által is terrorszervezetként nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) és a török fegyveres erők közötti mindennapos összecsapások elől az ENSZ szerint 355-500 ezren menekültek el. A PKK 1984 óta harcol fegyverrel a kurd autonómiáért, a konfliktus eddig több mint 40 ezer ember életét követelte. (MTI, BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.