709 karátos gyémántot talált egy pap Sierra Leonéban

külföld
2017 március 16., 17:15

A drágakövet, amely egyike a valaha talált 20 legnagyobb gyémántnak, az afrikai ország központi bankjában őrzik.

A 709 karátos drágakő a legnagyobb, amelyet Sierra Leonéban 1972 óta találtak, akkor bukkantak a 969 karátos Sierra Leone csillagára. A mostani gyémántot Kono körzetben találta Emmanuel Momoh pap, értékét még nem becsülték fel. Az afrikai ország drágakőben gazdag vidékein sok az alkalmi gyémántvadász.

Mathew Nyaungwa szakértő szerint a 709 karátos példány a 13. legnagyobb, amelyet valaha találtak. Értékét nagyban befolyásolhatja a minősége. 

A gyémántot először Ernest Bai Koroma elnöknek mutatták meg szerda este, aztán elzárták a jegybank széfjébe. Az elnöki hivatal közleménye szerint Ernest Bai Koroma külön köszönetet mondott azért, hogy a gyémántot nem csempészték ki az országból. 

A kép csak illusztráció (AFP)
photo_camera A kép csak illusztráció (AFP)

Sierra Leone jól ismert a gyémántiparáról, de ennek története meglehetősen mozgalmas. A gyémánteladások különösen nagy mértékben hozzájárultak az országban évtizedekig dúló polgárháborúhoz, a lázadók ugyanis fegyverre váltották a drágaköveket. 

Az utóbbi években jelentős méretű gyémántokra bukkantak Afrika déli felén, köztük egy 1111 karátosra Botswanában 2015-ben. Tavaly májusban a Lucara bányatársaság 63 millió dollárért adott el egy 813 karátos gyémántot privát aukció keretében. 

A valaha talált legnagyobb nyersgyémánt még mindig a 3107 karátos Cullinan, amelyet 1905-ben találtak Dél-Afrikában. A második a Botswanában 2015-ben talált Lesedi La Rona, a harmadik a 995 karátos Excelsior Diamond, amelyre Dél-Afrikában bukkantak 1893-ban. A negyedik a Sierra Leone csillaga, az ötödik pedig a 890 karátos Incomparable Diamond. Utóbbit a Kongói Demokratikus Köztársaságban találták 1984-ben. (MTI/BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.