Mazsihisz: A hitközségi vezetőknek nagy az erkölcsi felelőssége a közpénzek felhasználásában

bűnügy
2017 március 18., 21:50
comments 75

"Senki sem állhat a törvényen felül, a zsidó hitközségi vezetőknek pedig különösen nagy az erkölcsi felelőssége a magyar társadalom által megtermelt közpénzek felhasználásában."

Közelményt adott ki Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) szombat este, reagálva arra, hogy sikkasztás gyanúja miatt indult nyomozás a Debreceni Zsidó Hitközségnél (DZSH). Házkutatásra került sor a hitközség székházában, a rendőrök iratokat és számítógépeket foglaltak le. 

Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke (balra) és Feldmájer Péter, a Mazsihisz távozó elnöke. MTI fotó: Kovács Attila
photo_camera Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke (balra) és Feldmájer Péter, a Mazsihisz távozó elnöke. MTI fotó: Kovács Attila

A közlemény szerint a DZSH teljes gazdasági önállóságot élvez, arra a Mazsihisznak befolyása nincs, a Mazsihisz pedig segíteni fogja a nyomozást, mert "fontosnak tartják az átláthatóan működő zsidó hitélet és közösségi élet feltételeinek folyamatos biztosítását Debrecen zsidósága számára".

"A Mazsihisz a mostani ügynek csak azért nem kárvallottja, mert a szervezet menedzsmentje átgondolt garanciális rendszer közjegyző előtti aláírásával biztosította hitelezői pozícióját" - írja még a szervezet, és megjegyzik azt is, hogy a közgyűlés már hónapokkal a nyomozás kezdetet előtt visszahívta posztjáról a DZSH elnökét, a Mazsihiszban korábban alelnökként tevékeny Horovitz Tamást.  

A Hajdú-Bihari Napló szerint nem volt elég a 600 millió forintos  európai uniós és állami támogatás a felekezet két helyi zsinagógájának és a székházának felújítására, ezért a hitelt vettek fel a Mazsihisztől 95 millió forint értékben. 

Állítólag a kölcsönt Horovitz vette fel a debreceni hitközség nevében, de erről a tagság és az elnökség nem tudott, így arról sem volt fogalmuk, hogy az értékes helyi ingatlanjaikra jelzálogot jegyeztetett be a Mazsihisz.  

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.