Közleményt adott ki a CEU hétfő este, amiben
"határozottan ellenzi Áder János köztársasági elnök azon döntését, hogy aláírta a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítását. Ennek megfelelően a CEU haladéktalanul élni fog minden rendelkezésre álló jogorvoslati eszközzel."
Hangsúlyozzák, hogy a jogszabály elfogadását nem előzte meg egyeztetés sem a CEU-val, sem az érintett magyar szakmai szervezetekkel,
ez sérti a demokratikus államokban elfogadott törvényalkotási eljárás alapvető elemeit.
A CEU szerint az új szabályozás arra törekszik, hogy ellehetetlenítse a CEU számára az amerikai akkreditációjú mester- és doktori fokozatok nyújtását, úgy, ahogyan azt a magyar hatóságok jóváhagyásával tette sok éven át.
A törvény nyilvánvalóan diszkriminatív módon egy amerikai intézmény ellen irányul,
írják. Ezek alapján kijelenthető, hogy a törvény előre megfontolt politikai támadás egy olyan független intézmény ellen, "amely negyedszázada büszke arra, hogy a magyar közélet szerves része."
Az intézmény ismét kijelenti, hogy készek tárgyalni, ahogy eddig is, de
eddig minden erre vonatkozó erőfeszítésünket visszautasították.
A közleményt a rektor zárja azzal, hogy
„ahogy korábban is jeleztem, a CEU készen áll arra, hogy tárgyaljon a magyar kormánnyal, és olyan megoldást keressen, amely lehetővé teszi, hogy a CEU Budapesten maradjon, ahol 25 éve működik.”
Michael Ignatieff hozzáteszi, hogy
„a tanszabadság azonban nem alku tárgya. Ez egy olyan alapelv, mely minden jövőbeni tárgyalás alapját kell, hogy képezze.”