Kipufogócsőnek is elmenne a neve ellenére a kagylók családjába tartozó óriás hajóféreg kemény, csőszerű háza. Az akár másfél méteresre is megnövő, hat centiméter átmérőjű, életét a tengerfenék üledékébe fúródva töltő állat létezéséről néhány éve már tud a tudomány, de élő példányt most először sikerült befogni a Fülöp-szigeteknél.
A hivatalosan Kuphus plythamia névre keresztelt óriás hajóféreg, amit a tudósok "ritka és rejtélyes fajtaként" jellemeztek, a legnagyobb ismert kagylóféle. Az amerikai, francia és Fülöp-szigeteki tengerbiológusokból álló kutatócsoport öt példányt talált Mindanao egyik tengeröblében. Az egyik példányról óvatosan levágták a házár, így teljes valójában is megtekinthették a nem túl tetszetős állatot.
Az óriás hajóféreg nemcsak méretével tűnik ki a hajóférgek családjából, hanem azért is, mert ténylegesen iszapot eszik, amiket vele szimbiózisban élő baktériumok segítségével dolgoz fel. Ezért sokkal kisebb emésztőrendszere van, mint a többi hajóféregfélének. (Via BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.