A Kreatív ír a Médiahatóság nyilvántartása alapján arról, hogy milyen pénzek mozogtak a magyar filmpiacon tavaly.
E szerint a filmes összköltés tavaly 125,5 milliárd forint volt, ami 75 százalékos növekedést jelent 2015-höz képest. Volt növekedés a mozikban is: 12 százalékkal több néző vett jegyet tavaly, mint egy évvel korábban.
Tavaly összesen 299 film készült itthon az NMHH nyilvántartása alapján, ebben minden benne van, a nemzetközi produkcióktól kezdve a hazai játékfilmeken át a dokumentum- és természetfilmekig.
A legnagyobb produkció itthon tavaly a Harrison Forddal, Ryan Goslinggal és Jared Letóval forgatott Szárnyas Fejvadász 2. volt. Ez egyben a valaha Magyarországon készült legdrágább film is, a gyártsái költsége ugyanis 28,5 milliárd forint volt. Kiugrik még az Emerald City című sorozat a 12,6 milliárdos költségvetésével. A legdrágább hazai produkció a Viszkis volt, 1,7 milliárd forintos költségvetéssel.
A bérmunkában megvalósuló legdrágább produkciók:
A magyar részvételű produkciók:
Magyar filmek
Tavaly összesen 14,62 millió néző látogatott a mozikba, ez 12 százalékos emelkedés. A jegybevételek bruttó 19,8 milliárd forintot tettek ki. Az is kiderült, hogy tavaly augusztus és december volt a legjobb hónap, mindkét hónapban több mint 1,5 millió ember ment itthon mozikba.
A tavalyi év legnézettebb filmje A kis kedvencek titkos élete volt, 654 ezer nézővel, második a Csillagok háborúja aktuális része, 550 ezer nézővel, harmadik pedig a Deadpool, 430 ezer nézővel.
A művészmozikban a Saul fia ment a legjobban, Nemes Jeles László Oscar-díjas filmjét 66 ezren látták artmozikban, második A lovasíjász lett (32 ezer néző), míg harmadik A kis kedvencek titkos élete (27 ezer). Az adatokból az is kiderül, hogy erősödtek az artmozik tavaly, összesen 1,16 millió jegyet adtak el ezekbe, míg 2014-ben csak 871 ezeret.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.