Hiába tiltakoztak ellene még a rendőrfőnökök is, Texas kormányzója aláírta a migránscsesztető törvényt

külföld
2017 május 08., 07:29
Határőrök és illegális bevándorlók Texasban.
photo_camera Határőrök és illegális bevándorlók Texasban. Fotó: JOHN MOORE/AFP

Az erősen republikánus többségű Texas kormányzója aláírta az ún. menedékvárosokat betiltó törvényjavaslatot. Az új törvény büntetés terhe mellett kötelezi a texasi hatóságokat az együttműködésre a szövetségi bevándorlási hivatallal, illetve lehetőséget ad rá, hogy az igazoltatáskor az igazoltatott jogi státusára is rákérdezzenek. Vagyis arra, hogy legálisan tartózkodnak-e az Egyesült Államokban.

Magyarországon, ahol a rendőrség alapos gyanú nélkül is átvizsgálhatja bárki ruházatát, talán szokatlannak tűnhet, de az angol joghagyományra építő Egyesült Államokban hagyományosan a rendőrök még igazoltatni is csak alapos indokkal igazoltathatnak, és mindenkit megillett az ártatlanság vélelme, azaz nem lehet csak úgy hébe-hóba jogsértést feltételezni az emberről.

Épp ezért szinte minden texasi rendőrfőnök tiltakozott a javaslat ellen, amit valószínűleg többen is meg fognak támadni a bíróságokon. Ez legalábbis nagyon valószínű az alapján, hogy Donald Trump hasonló próbálkozásait már megtámadták a bíróságokon, és a szövetségi bíróságok fel is függesztették a menedékvárosokat pénzügyileg szankcionáló elnöki rendeletek hatályát.

Az egyik fő kifogás a törvény ellen, hogy az szinte biztosan diszkriminálni fogja a spanyolajkú amerikaiakat. Tekintettel arra, hogy a legtöbb illegális bevándorló Latin-Amerikából érkezik az Egyesült Államokba, nagyon valószínű, hogy spanyolajkú amerikai állampolgároknak kell majd úton-útfélen igazolniuk magukat. (Via The Washington Post)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.