Az amerikai elnök – Twitter-üzenetben, további részleteket későbbre ígérve – közölte, hogy Christopher Wray volt igazságügy-minisztériumi vezetőt készül kinevezni a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) élére. Wray kinevezését az amerikai szenátusnak jóvá kell hagynia.
Donald Trump a FBI korábbi igazgatóját, James Comey-t május 9-én váratlanul bocsátotta el. Az igazgató személyesen felügyelte az amerikai elnökválasztásba történt orosz beavatkozás ügyében folyó FBI-vizsgálatot.
Trump egy nappal azelőtt jelentette be jelöltjének nevét az FBI vezetőjének tisztségébe, hogy a tervek szerint Comey-t meghallgatja a szenátus hírszerzési bizottsága Moszkva beavatkozása, illetve Trump kampánycsapatával és szövetségeseivel történt esetleges összejátszása ügyében. Sean Spicer fehér házi szóvivő szerint az elnök több igazgatójelölttel (közöttük Wrayjel is) tárgyalt a múlt héten.
Wray most a King and Spanding ügyvédi iroda washingtoni és atlantai irodáiban dolgozik, a vállalat szerint különböző „fehérgalléros” bűnügyekkel és hatósági végrehajtással foglalkozik.
Wray a Yale egyetem jogi karán szerzett diplomát 1992-ben, ahol a neves Yale Law Journal szakfolyóirat főszerkesztője volt. Ifjabb George Bush elnöksége alatt egy ideig (2003 és 2005 között) igazságügy-minisztériumi államtitkár volt, ebben az időben Comey volt a tárca miniszterhelyettese. Wray a bűnügyi főosztályt vezette, vállalati csalási botrányok és az amerikai piacokat érintő esetek tartoztak a hatáskörébe a King and Spanding honlapján közzétett életrajza szerint szerint. Munkája során szoros együttműködést folytatott az FBI-jal. „Wray kulcsszerepet játszott a terrorizmus elleni háborúval kapcsolatos jogi és műveleti lépések felülvizsgálatában” – áll az életrajzban. Wray tagja volt a legnagyobb amerikai áramellátó vállalat, az Enron botrányának kivizsgálására ügyészekből és FBI-ügynökökből felállított különbizottságnak.
Egy volt FBI-vezető felvetette a kérdést, hogy Wray képes lesz-e irányítani a több mint 35 ezer alkalmazottat foglalkoztató FBI-t, miután az igazságügy-minisztériumban egy kis létszámú főosztály vezetője volt – írja a Reuters. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.