25 év börtönre ítéltek egy ellenzéki politikust Törökországban

külföld
2017 június 14., 18:35
comments 22

Huszonöt év börtönbüntetést szabott ki egy török bíróság szerdán a legnagyobb ellenzéki párt, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) egyik képviselőjére, Enis Berberoglura, miután vétkesnek találták államtitkok kiszivárogtatásában, amelyek szerint a török titkosszolgálat fegyvereket szállított Szíriába - jelentette az Anadolu török állami hírügynökség.

A politikust az ítélet kihirdetését követően Isztambulban letartóztatták, az ítélet ellen fellebbezhet.

Berberoglu felvételeket jutatott el a Cumhuriyet című kormánykritikus napilap szerkesztőségének, amely 2015 májusában fotókkal alátámasztott cikket jelentetett meg arról, hogy a török titkosszolgálat kamionjai fegyvereket és lőszereket szállítottak Szíriába 2014 januárjában.

A török törvényhozás 550 képviselőjének mentelmi jogát tavaly a parlament egy alkotmánymódosítással eltörölte.

Enis Berberoglu (balra) és Erdem Gül újságíró (jobbra) 2016. szeptember 21-én.
photo_camera Erdem Gül újságíró és Enis Berberoglu Fotó: Ozan Kose/AFP

Ergin Altay, a CHP szóvivője Isztambulban újságíróknak élesen elítélte a bíróság szerdai döntését. Kijelentése szerint az ítélet Recep Tayyip Erdogan török államfő kísérlete arra, hogy megfélemlítse az ellenzéket és mindazokat, akik nem szimpatizálnak a kormánypárttal.

A CHP egy másik parlamenti képviselője, Özgür Özel a fasizmus megnyilvánulásának minősítette a határozatot. A CHP-képviselők Özel vezetésével tiltakozásképp kivonultak a parlament szerdai plenáris üléséről.

Berberoglu az első CHP-képviselő, akit a tavaly júliusi puccskísérlet óta zajló tisztogatások keretében börtönre ítéltek.

A kormányzati fellépés korábban a kurdbarát Népek Demokratikus Pártjára (HDP) összpontosított. A HDP 11 parlamenti képviselője ül börtönben azzal a váddal, hogy terrorszervezetekkel állt kapcsolatban.

A Cumhuriyet a közelmúltban maga is komoly kormányzati nyomásnak volt kitéve. Az újság több mint egy tucat újságíróját és vezetőjét helyezték előzetes letartóztatásba. Can Dündar, a napilap korábbi főszerkesztője és a botrányt kavaró írás értelmi szerzője, Európában él. A cikk miatt ellene és az újság ankarai tudósítója, Erdem Gül ellen is vádat emeltek.

A török vezetés szerint a titkosszolgálat humanitárius segélyszállítmányokat küldött Szíriába a türkméneknek, akik mind Bassár el-Aszad elnök rezsimje, mind az Iszlám Állam terrorszervezet ellen harcolnak.

A tavalyi puccskísérlet óta több mint 50 ezer embert börtönöztek be Törökországban, köztük legalább száz újságírót. A tisztogatások keretében legalább 100 ezer embert bocsátottak el az állásából. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.