A Nagy-Britanniában dolgozó közép-európai országok polgárairól készített felmérést a brit statisztikai hivatal (ONS). A tanulmány az EU8-nak nevezett országcsoportot elemzi, amibe Magyarország mellett Lengyelországot, Csehországot, Szlovákiát, Szlovéniát és a balti országokat értik bele (tehát például Románia, Horvátország vagy Bulgária nincs benne).
A brit statisztikusok egy nagy háztartási adatgyűjtésből szerzik az adatokat, így könnyen lehet, hogy sokakat nem észlelnek. Így jöhetett ki, hogy 81,3 ezer magyar tartózkodik életvitelszerűen Nagy-Britanniában. Ez a szám tehát inkább alsó közelítésnek tekinthető.
A dolgozók aránya a magyaroknál a legmagasabb ebben a csoportban: 84,3 százalék, míg a csehek és a szlovákok esetében például 73 százalék.
És milyen iparágakban dolgoznak a magyarok? A statisztika megerősíti azt a köztézist, hogy a magyarok megszálták a szigetország vendéglátást: recepciós, pincér, pultos a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok fele.
Valószínűleg még sokkal több magyar dolgozik a vendéglátóiparban, mint a statisztika mutatja, hiszen ebben a szektorban elég nagy a fekete foglalkoztatás. Ezzel szemben a pénzügyi szektorban szinte minden a munkavállaló bejelentett, legális: ott mindössze ötezer magyart talált a felmérés. Az „egyéb” iparág elsősorban az építőipart, kisebb részben az egészségügyet takarja a magyarok esetében, itt összesen húszezer magyar dolgozik a felmérés szerint.
Országokra lebontva nem áll rendelkezésre adat, hogy milyen képzettséget igénylő munkahelyeket töltenek be a különböző országok lakói, de a felmérésben szereplő nyolc országra kiszámolták ezt is.
Azt látni, hogy szakmunkás, feldolgozóipari szakmunkás és a semmiféle szakképzettséget nem igénylő munkakörökben dolgoznak a közép-európaiak arányaiban sokkal többen, mint a britek – a vezetők és professzionális munkakörök betöltői között viszont alig találkozni velük.
További részletek sok-sok adattal a felmérésben.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.