Politikai földindulást okozott szombaton Peruban a korrupcióval vádolt Ollanta Humala korábbi elnök őrizetbe vétele. A 2011 és 2016 között hatalmon lévő államfőt azzal vádolják, hogy érintett az Odebrecht építőipari céghez köthető korrupciós botrányban. Humalát helyi idő szerint pénteken helyezték át a perui főváros, Lima egyik börtönébe, ahol egy másik prominens perui politikus raboskodik: Alberto Fujimori, aki 1990 és 2000 között állt elnökként az ország élén. Fujimorit többek között az emberi jogok súlyos megsértése és korrupciós ügyek miatt ítélték el.
Már az nagy felzúdulást keltett a peruiak között, hogy a két elnököt, akik egykor ádáz, szinte halálos politikai ellenfelek voltak, ugyanabban a börtönben – egy volt rendőrségi kaszárnyában – helyezték el. A hatóságok különleges biztonsági intézkedésekkel indokolták döntésüket, hiszen mindkét ex-elnököt el kell különíteni a többi fogolytól. Humala ügyvédje ugyanakkor közölte: védence nem áll kapcsolatban Fujimorival.
Egy perui bíróság szökés veszélye miatt 18 hónapos vizsgálati fogságot rendelt el csütörtökön Humala és felesége, Nadine Heredia ellen. A volt elnök ellen 2016 óta nyomoznak pénzmosás gyanúja miatt. Az ügynek a brazil Odebrecht körüli korrupciós botrányhoz van köze. Az építőipari óriáscég decemberben ismerte el, hogy éveken át politikusokat vesztegetett meg, hogy állami megrendelésekhez jusson a szerte Dél-Amerikában.
Úgy tudni, hogy az Odebrecht – a február óta szökésben lévő – Alejandro Toledo volt perui államfőnek 20 millió dollár kenőpénzt fizetett egy útépítési projekt elnyerése fejében. Peru bízik abban, hogy az Egyesült Államok kiadja a 2001 és 2006 között hatalmon lévő államfőt.
Értesülések szerint az Odebrecht illegálisan finanszírozta Humala választási kampányát. A baloldali nacionalista Humala a hadsereg fiatal tisztjeként 2000-ben próbálkozott sikertelenül a jobboldali autokrataként kormányzó Fujimori hatalmának megdöntésével, de még ugyanabban az évben kegyelmet kapott. Először 2006-ban indult az elnökválasztáson, de csak öt évvel később sikerült demokratikus választáson elnyernie a tisztséget. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.