Sorra tűnnek fel különleges naptárak a holland cellák falain. Megoldatlan gyilkosságokat és eltűnéseket mutatnak be rajtuk, a holland rendőrség ugyanis ettől a módszertől is reméli, hogy egy-egy már látszólag zsákutcába jutott ügy új lendületet kaphat.
A közelmúltig csak egy kísérlet zajlott a naptárakkal, egy északi börtönben öt éven át osztottak ki ilyen naptárakat a raboknak, és ennyi idő alatt 160 fülest kaptak a hatóságok. Mivel sikeresnek tűnt a projekt, most az ország összes fogvatartottjának, 30 ezer embernek osztanak majd naptárakat.
A 2018-19-es naptár heti bontásban mutat majd be egy-egy eltűnt személyt, a fotója mellett részletek is lesznek az esetéről. A hatóságok abban bíznak, hogy a börtönben ülő rabok ráismerhetnek a sztorira, esetleg tudhatnak valakiről, aki tudhat valakiről, aki tudhat valamit.
A kísérleti időszak alatt a rendőrség komoly ügyek felgöngyölítésében is tudott előrehaladni, kaptak tippet például egy 1998-as gyilkosság ügyében, amikor egy 11 éves fiút gyilkoltak meg egy nyári táborban. Megvádolni még nem vádolt meg senkit a rendőrség, de az ügyet viszont újra megnyitották.
A naptár kitalálója, Jeroen Hammer elismerte, hogy vannak rabok, akik úgy tekintenek a naptárra, mint ami besúgót akar csinálni belőlük, és egymás ellen akarják csak fordítani az embereket, de a tesztüzemben részt vevő rabok kétharmada alapvetően jó ötletnek tartotta a dolgot.
Persze nem önzetlenül várják a rabok segítségét, akár 800 ezer eurós jutalmat is kioszthatnak, igaz, ez csak a kiemelt ügyekben és kikezdhetetlen bizonyítékokért járhat majd a sikeres vádemelés után, a legtöbben ennél persze kisebb jutalomban reménykedhetnek. A naptárakat holland mellett arab, spanyol, angol és orosz nyelven is legyártják, hogy minél több rabot elérjenek.
A holland rendőrség mintegy 1500 megoldatlan ügyet tart nyilván, ezt a számot szeretnék most érdemben csökkenteni. Hasonló rendszer létezik amúgy az Egyesült Államokban is, ahol több államban is olyan kártyapaklit osztanak a raboknak, amiben a lapok megoldatatlan ügyek részleteit tartalmazzák. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.