Az ENSZ azt szeretné, ha az EU sokkal több menekültet fogadna be

külföld
2017 augusztus 12., 14:56
Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa Angela Merkel német kancellárral. Azt szeretnék, ha ezentúl évente négyszer annyi menekültet osztanának szét az EU tagországai között, mint most.
photo_camera Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa Angela Merkel német kancellárral. Azt szeretnék, ha ezentúl évente négyszer annyi menekültet osztanának szét az EU tagországai között, mint most. Fotó: OMER MESSINGER/NurPhoto

Az ENSZ szeretné jelentősen kibővíteni az EU jelenlegi menekültletelepítési sémáját, a kormánypropagandában "kvótaként" elhíresült szétosztási rendszert. A jelenlegi rendszerben két év alatt összesen 22 ezer szíriai menekültet osztanak szét a tagállamok közöt. Az ENSZ menekültügyi főbiztosa, Filippo Grandi tervei szerint a keretet évi 40 ezer főre kéne növelni.

Grandi Berlinben jelentette be a tervét, amit a német kancellár, Angela Merkel azonnal támogatásáról biztosított. Merkel szerint évi negyvenezer ember befogadása "nem feszíthet túl egy félmilliárdnál is több lakosú kontinenst". Azt is jelezte, hogy Németország "kész vállalni a maga részét" a menekültek befogadásából.

Mielőtt bárki bármit is félreértene, Grandi és Merkel is menekültek, tehát nem általában migránsok, hanem az európai hatóságok által is elismerten üldözés-üldöztetés elől menekülők befogadásáról beszélt.

Merkel nyilvánvalóvá tette, hogy legfőbb célja a menekültek jelentős részét befogadó Olaszország tehermentesítése. Arról viszont nem beszélt, hogy a menekültek befogadása ellen foggal-körömmel harcoló keleti EU-tagokat, például Magyarország kormányát hogyan győznék meg a keretszámok növeléséről. Magyarország egyelőre annak az 1300-nál kevesebb menekültnek a befogadására se hajlandó, akiket a jelenleg érvényes kvóta alapján be kéne fogadnia. (Via FT)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.