George G. Kleint a második világháború veteránját nem akármilyen megbecsültség vette körül mostanáig. Mindenki úgy tudta róla, hogy ott volt a normandiai partraszállásnál 1944 június hatodikán az Omaha és a Utah hídfők között, egy elit osztag tagjaként.
Részletesen mesélt is akkori élményeiről, és arról, hogy sérült meg. George G. Kleint Amerikában és Franciaországban is kitüntették.
Idén a D-Day Overlord nevű szervezet pénzt gyűjtött azért, hogy illinois-i otthonából újra meglátogathassa a normandiai partokat. Az utazáson több száz autogramot adott, hősként ünnepelték, közben azt mondta:
"Nem vagyok hős, az igazi hősök azok, akik meghaltak itt."
Aztán kiderült, ennél kicsi többről van szó. A most 96 éves Klein elismerte: azon a napon Normandia közelében sem volt. Sőt, valójában Észak-Írországban volt akkor, ahol egy bokatörés miatt maradt. Klein azért állt elő az igazsággal, mert több történész is elkezdte feszegetni, hogy valami nem kerek a történetével.
Klein valójában csak júliusban érkezett Normandiába. Azért tudta ilyen sokáig megúszni, hogy kiderüljön az igazság, mert kifogástalan részletességgel mesélte el azt a három napot, és még arra is talált magyarázatot, hogy miért nem szerepelt a neve az akkori listákon. Azt mondta, az utolsó pillanatban érkezett helyettesként.
Az Overlord D-Day szervezet szerint Kleinnek "így sem kell szégyellnie azt, amilyen szerepet játszott Európa felszabadításában", 1944 novemberében pedig valóban súlyosan megsérült. Szerintük ugyanakkor túl nagy lehetett a csalódása, amiért nem vett rész a második világháború egyik leghíresebb csatájában, aztán egy hazugság foglyává vált.
Klein története nem egyedi eset, az elmúlt években több nagy világháborús karrierről derült ki, hogy legalább részben kitalált. (Telegraph)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.