Több százezer lazac szökött meg, miután a napfogyatkozást kísérő erős áramlatok megrongáltak egy akvafarmot

természet
2017 augusztus 24., 08:55

Több ezer atlanti lazac jutott ki a Csendes-óceán vizeibe, amikor megsérült egy akvafarm hálórendszere Washington állam partjainál. A Cook Aquaculture cég tulajdonosa szerint a 305 ezer halat magában foglaló hálórendszer sérülését 

a hétfői napfogyatkozás által kísért igen magas dagály és tengeráramlatok okozták.

photo_camera Fotó: Tobias Bernhard Raff/Biosphoto

A cég illetékesei először csak 4-5 ezer atlanti lazac "megszökését" jelentették a hatóságoknak, de szerdán már ennek jóval többszöröséről beszéltek a CBC kanadai műsorszolgáltatónak nyilatkozva. A pontos számot akkor tudják megmondani, amikor búváraik fel tudják mérni a károkat.

A térségben királylazacra hajtó halászok elmondták, hogy hálóikban már megjelentek atlanti lazacok is. "Ez borzasztó, nem akarjuk, hogy fiatal halaink az atlanti lazac zsákmányául essenek, nem akarjuk, hogy ez a hal felússzon folyóinkba" - mondta Ellie Kinley, akinek családja nemzedékek óta halászatból él.

Természetvédők aggodalmuknak adtak hangot, hogy az atlanti lazac kereszteződhet a csendes-óceánival, vagy versenyre kelhet vele az élelemért. 

"Ezek a halak már háziasítottak. Képzeljen el egy tehenet, amint szabadon engedik a Serengeti parkban. Nem lesz hosszú életű" - magyarázta Michael Rust, az Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Hivatal szakembere.

John Volpe, a Victoria Egyetem professzora, aki tanulmányozta az atlanti lazac szabadon engedését a Csendes-óceánba arról beszélt, hogy kevés kutatás született a problémáról, keveset tudni arról, miként élnek a tenyésztett atlanti lazacok vadon.

Ráadásul a mostani eset akkor történt, amikor a csendes-óceáni lazacpopulációk küzdenek fennmaradásukért a klímaváltozás és az urbanizáció hatásai következtében. "Az utolsó, amire szükségük van, hogy hosszú távú fennmaradásukra további veszély leselkedjen - tette hozzá Volpe.

Vadvédelmi illetékesek mindenesetre felszólították a horgászokat, hogy a lehető legnagyobb mennyiségű halat próbálják meg kifogni.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.