Hosszú cikket szentelt a Politico a hírekbe évről-évre bekerülő, de az ország nyugati integrációs szándékával egyre égetőbbé váló problémának, az Ukrajnában folyamatosan pusztító TBC-járványnak.
A délnyugat-ukrajnai kikötővárosra, Ogyesszára fókuszálü cikk szerint az országban a Szovjetunió összeomlása óta nem sikerült úgy visszaszorítani a betegséget, mint Nyugat-Európában már a 20. század elején. Az utóbbi években ezer bajjal, még polgárháborúval küzdő Ukrajnában pedig továbbra sincs pénz és szándék az egyébként megelőzhető-gyógyítható betegség megállítására.
Ukrajna a Közép-Ázsiából és a Kaukázusból nyugatra vezető migrációs útvonalon fekszik, ötmillió ukrán dolgozik külföldön, és másfél millióan az országon belül kényszerültek lakóhelyváltoztatásra a kelet-ukrajnai háború miatt. Az ilyen folyamatos népvándorlás pedig egyrészt segíti a TBC terjedését, másrészt nehezebbé teszi a probléma kezelését.
Mindezek ellenére Ukrajnában csökken a TBC-betegek száma, de vannak olyan gócpontok, mint Ogyessza, ahol egyre többen vannak. Különösen aggasztó, hogy az országban gyakoriak az olyan TBC-kórokozó törzsek, amelyek rezisztensek a betegség ellen bevetett hagyományos gyógyszerekre.
A Politico cikke sorra veszi az ukrán egészségügy problémáit, amelyek következtében az ellátórendszer képtelen úrrá lenni a TBC-járványon. Ezek egy része persze Magyarországról is ismert: alulfinanszírozottság, állítólag "ingyenes", valójában kenőpénzekre épülő ellátás, elavult módszerek és intézmények. Az ukrán helyzetet
tovább súlyosbítja, hogy a betegek egészen egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, hogy több hónapos kezeléseknek vessék alá magukat, ezért egyszerűen otthagyják a szanatóriumokat, egészségügyi intézményeket, és tovább terjesztik a betegséget.
A légi úton terjedő TBC ukrajnai terjedése minden bizonnyal azért foglalkozik a nyugati sajtó, mert tavasszal az EU lehetővé tette a vízummentes beutazást az ukrán állampolgárok számára. Így hirtelen sürgetővé vált a helyzet megoldása, mielőtt Nyugat-Európába visszatérne egy ott már szinte ismeretlen betegség.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.