A Népszava hétfői száma szerint 2800 közfinanszírozott praxisból 700-ban csak a sürgős beavatkozásokat végzik el a fogorvosok a tb-támogatott rendeléseken, mert elegük van abból, hogy kevesebb pénzt kapnak ellátásra, mint amiből a praxisuk egyáltalán fenntartható. Töredékét kapják csak a fogorvosok annak a támogatásnak, amiben a háziorvosok részesülnek.
Az állam 2800 forintot fizet egy állampolgár után, ebből kéne tudni megoldani térítésmentesen a fogtömést, a gyökérkezelést, fogkő eltávolítást, a rákszűrést, a várandós nők gondozását, a nyugdíjasok kedvezményes fogpótlását, ami egészen nevetséges hozzájárulás.
Jól mutatja a képtelen helyzetet, hogy miközben ugyanabból az anyagból dolgoznak, magánrendelőkben egy tömésért 10-15 ezer forintot is elkérnek. Annak érdekében, hogy a közfinanszírozott praxis egyáltalán megmaradhasson ennyi pénzből, lassítani kell a rendelést, így sok helyen akár egy sima tömésre is több hetet kell várni.
A sztrájkot szervező keszthelyi fogorvos, Nagy Ákos háromszor kért és kapott időpontot Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkárhoz, de utóbbi végül mindegyik találkozót lemondta. Amikor aztán hétfőn életbe lépett a sztrájk, z Emberi Erőforrások Minisztériuma közleményben jelezte az MTI-nek:
"A kormány a fogorvosok mellett áll."
A közleményből az derült ki, hogy az egészségügyi alapellátást izmosító, 2015-ös és 2016-os juttatásból összesen 2 milliárdot kaptak a fogorvosok, ami 50 ezres bevételpluszt jelent, ezt idén egy 1,2 milliárdos praxispályázat-kerettel fejelik meg. A Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának számításai szerint évi 24-30 milliárd forinttal kellene kiegészíteni a fogászati finanszírozást. (Népszava / MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.