Leváltották a mongol miniszterelnököt

külföld
2017 szeptember 08., 06:32
Dzsargaltulga Erdenebat a mongol parlament ülésén, a bizalmatlansági szavazás előtt beszéde közben.
photo_camera Dzsargaltulga Erdenebat a mongol parlament ülésén, a bizalmatlansági szavazás előtt beszéde közben. Fotó: BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR/AFP

Csúnya korrupciós botrányba keveredett Dzsargaltulga Erdenebat mongol miniszterelnök kormánya, amely 328 millió dollár (83,4 milliárd forint) értékben írt alá szerződéseket három olyan céggel, melyek három kormánytaghoz köthetők. A miniszterelnök és a kormány leváltását még a kormánypárt, a Mongol Néppárt képviselőinek többsége is támogatta, 33 kormánypárti képviselő mellett kilenc ellenzéki és egy független szavazott a 76 fős parlamentben a kormány távozására.

A botrány azután robbant ki, hogy a kormány az igazságügyi miniszter építési vállalatával szerződött. De egy államtitkár útépítőcége és a szociális és munkaügyi miniszter családjának bányavállalata is kapott megbízásokat. A kormányfőt emellett azzal is vádolják, hogy a nyáron az elnökválasztási kampányban dollármilliókat osztott szét gyerekes családoknak, hogy a kormánypárt jelöltjére szavazzanak - aki még így is bukott. (Via MTI)

Orbán Viktor miniszterelnök idén májusban, Pekingben találkozott Erdenebat mongol miniszterelnökkel. Orbán a találkozón felfedezte a mongol-magyar kapcsolatokban rejlő, jelenleg még kiaknázatlan lehetőségeket, egyben azt állította, hogy a "közös történelmi múlt" miatt a két nép között szimpátia van, és még a magyar eredetlegendákat is emlegette - biztos őt is általános iskola alsó tagozatos tanárom, Emőke néni tanította, akinek meggyőződése volt, hogy a magyarok a mongoloktól származnak. Sajnos édesapám meglátását, amit másnap volt alkalmam tolmácsolni, hogy az lehet, hogy az Emőke néni a mongoloktól származik, de mi biztos nem, intővel jutalmazta.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.