"A CEU sajnos nem felelt meg a listára kerülés kritériumainak, mert nem nyújt alapképzést. Ennek semmi köze az egyetem teljesítményéhez, csupán a kritériumokkal kapcsolatos technikai kérdés" - válaszolta megkeresésemre Phil Batty, a Times Higher Education (THE) globális rangsorának szerkesztője. A THE tavalyi, 2017-esnek nevezett listáján a CEU még a világ legjobb 350 egyeteme közé tartozott, eltűnését az idei listáról a kormánypropaganda több cikkben is ünnepelte. A Híradó például "Nagyot bukott a CEU" címen emlékezett meg a malőrről.
A CEU valóban nem szerepel a THE idei rangsorában, amelyben 1-1000-ig rangsorolják az egyetemeket. De, mint kiderült, ennek nem az egyetem oktatási teljesítményének visszaesése az oka. Batty nyilatkozata alapján valójában inkább a CEU tavalyi szereplése volt anomália.
Érdeklődésemre, hogy mi változott tavalyhoz képest, amikor a CEU még szerepelhetett a rangsorban, azt írta, hogy "idén sokkal szigorúbban értelmezzük a bekerülési kritériumainkat, mert egyre több és több egyetem szolgáltat adatokat", vagyis kell a hely a listára kerülés követelményeinek valóban megfelelő, alapképzést is nyújtó intézményeknek.
A lényeg, hogy Batty tájékoztatása szerint a CEU nem visszaesett, lemaradt, hanem kimaradt az idei rangsorból, mert nem teljesítette a listára kerülés feltételeit.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.