A kameruni hadsereg gyakorlatilag megszállta az ország angolul beszélő részeit

külföld
2017 október 08., 08:06
Rohamrendőrök Kamerun angolajkúak lakta részén, Buea járásban október 1-én. Az azóta eltelt egy hétben a hivatalos adatok szerint legalább tízen vesztették életüket.
photo_camera Rohamrendőrök Kamerun angolajkúak lakta részén, Buea járásban október 1-én. Az azóta eltelt egy hétben a hivatalos adatok szerint legalább tízen vesztették életüket. Fotó: STRINGER/AFP

Még a frankofón kormány hivatalos tájékoztatása szerint is legalább tíz halottja van, a helyi anglofón források szerint ennek minimum a duplája lehet az egy hete tartó összecsapások áldozatainak száma Kamerun Északnyugat és Délnyugat tartományában, az ország angolnyelvű régiójában.

Az erőszak október 1-én robbant ki, amikor a régió településein tüntetők kezdtek "szimbolikus függetlenséget" követelni az ország franciaajkú részétől. Az angolajkú közösség tavaly óta már többször tiltakozott vélt hátrányos megkülönböztetése ellen. Kamerun hivatalosan kétnyelvű, de a franciaajkúak vannak többségben és kormányon. Az angolul beszélő kameruni ügyvédek és tanárok szerint ennek ellenére nekik is a franciát kell használniuk a hivatalos eljárásokban, a bíróságokon és az iskolákban.

A tiltakozások a héten fordultak erőszakba. A kormányhadsereg gyakorlatilag megszállta a két tartományt. A régió falvaiból elmenekültek a lakók, a városokban a hadsereg járőrözik. A helyi jelentések szerint ennek részeként otthonaikból rángatják elő azokat a fiatal férfiakat, akikről gyanítják, hogy részt vettek a tüntetéseken.

Illaria Allegrozzi, az Amnesty International kutatója szerint a hivatalosnak legalább a duplája lehet az összecsapások halálos áldozatainak száma. Más aktivisták szerint még ennél is magasabb, mert a közösségi média és a kommunikációs eszközök korlátozása miatt a távoli vidékekről lassabban futnak be a hírek. (Via CNN)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.