A szumátrai orángutánok egy csoportjának vizsgálata során fedezték fel a biológusok a tapanuli orángutánokat, de alig hogy megtörtént a felfedezés, máris meg kellett állapítani róluk, hogy a kihalás fenyegeti őket.
2001 óta a zoológusok úgy tartották, hogy kétféle orángután létezik: a szumátrai (Pongo abelii) és a borneói (Pongo pygmaeus pygmaeus). Most arra jutottak, hogy van egy harmadik (Pongo tapanuliensis).
A tapanuli név az Észak-Szumátra egyik tájegységére utal, ahol az orángutánokat felfedezték. A terület a szumátrai orángutánok természetes élőhelyétől nagyjából 100 kilométerre fedezték fel. 1000 négyzetkilométeren mintegy 800 egyed él, de fogynak a természetes élőhely elvesztése (a közelben épp vízerőművet alakítanak ki és működik egy aranybánya is) és az orvvadászok miatt.
A kutatókat meglepte, hogy a tapanulik mennyire látványosan különböznek a szumátria és borneói testvéreiktől, mind genetikai, mind morfológiailag, mind viselkedés szempontjából. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.