Az öt nappal ezelőtt, 44 fős legénységgel a fedélzetén eltűnt argentin tengeralattjárót továbbra sem találja a haditengerészet, friss bejelentésük szerint a hét elején az óceán mélyéről észlelt hangok nem a járműről származtak, azoknak "biológiai forrásuk" volt.
A haditengerészet azt is nyilvánosságra hozta, hogy utolsó üzenetváltásuk a tengeralattjáróval szerdán történt, akkor az akkumulátorokat érintő műszaki hibát jelentettek. A Mar del Plata bázis parancsnoka, Gabriel Galeazzi elmondása szerint hasonló hibák nem számítanak szokatlannak, és ritkán jelentenek csak kockázatot.
Hétfőn lelkesen fogadta az argentin közvélemény a CNN jelentését, mely szerint sikerült az óceán mélyéről olyan hangokat észlelni, melyek a tengeralattjáró falán ütögetve morzekóddal üzenő legénységtől származhattak. Ez azonban nem bizonyult valós értesülésnek.
A haditengerészet szerint a kutatóakciójuk kritikus szakaszba lépett, mivel a tengeralattjárón fogytában lehet az oxigén: ugyan élelmiszerből és üzemanyagból 90 napra elegendő készlet van a járművön, de az oxigéntartalék csak hét napra elegendő, ebből pedig öt nap már eltelt.
Szombaton összesen hét sikertelen műholdas telefonálási kísérletet is regisztráltak a haditengerészet bázisán, de a mostani beszámolók szerint ezek sem a San Juan tengeralattjáróról érkezhettek, hanem egy másik hajóról.
Sokan bíztak abban is, hogy a tengeralattjárón csak kommunikációs üzemzavar lépett fel, és ettől függetlenül meg fog érkezni célállomására, a katonai bázisra. Ennek viszont az eredeti tervek szerint legkésőbb hétfőn be kellett volna következnie.
Jelenleg is számos nemzetközi hajó és repülőgép kutat a tengeralattjáró után, de az akciót nehezíti, hogy viharos szél és hatméteres hullámok tombolnak ezen a szakaszon. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.