A nemi szerepeket, a nemi sztereotípiákat vizsgáló új kutatás eredményeit jelentette meg az Európai Bizottság novemberi Eurobarometer-kiadványban. A kutatás a 28 uniós tagországban vizsgálta, hogy áll a nemi egyenlőség kérdése, mit gondolnak arról az EU polgárai.
A kutatás eredményei nagyjából a szokásos eredményt hozták: a kontinens nyugati fele progresszívebb, mint a keleti, a skandinávok, elsősorban pedig a svédek, még a nyugati mezőnyből is kiemelkednek. Az azonban újdonság, hogy Magyarország még a kelet-európai országok közül is lefelé lóg ki. Ahogy az eredményeket ismertető tanulmány bevezetője fogalmaz:
„Leginkább a bolgár válaszadók ragaszkodnak a nemi sztereotípiákhoz, őket követik a magyarok és a litvánok. A legkevébé a svédek, a dánok és a hollandok gondolkodnak sztereotipikusan.”
Valamint:
„A magyar, a szlovák és a román válaszadók a leginkább hajlamosak a nőkkel kapcsolatos sztereotípiákat a politikában is fenntartani. A legkevésbé a svédek, a franciák, a britek és a dánok.”
Nagyon érdekes viszont, ahogy a tanulmány is megjegyzi, hogy Magyarország különleges eset abból a szempontból, hogy ugyan nagyon erősek a nemi sztereotípiák, de a válaszadók azzal is egyetértettek, hogy a közéletben több nőnek kellene szerepet kapnia döntéshozói pozícióban.
18 uniós országban legalább a válaszadók fele azt gondolja, hogy a politikában megvalósult a nemek közötti egyenlőség. Magyarországon azonban csak 35 százalék, amivel utolsó előttiek vagyunk.
Svédországot leszámítva minden országban a többség úgy gondolja, hogy a nők a férfaknál hajlamosabbak az érzelmeik alapján dönteni. Ez az szám nálunk a legmagasabb: 87 százalék.
A magyarok 78 százaléka gondolja azt, hogy a nő legfontosabb feladata az otthon és a család gondjának viselése. Csak a bolgárok előznek meg minket ebben.
A magyarok 79 százaléka szerint a férfi legfontosabb feladata a pénzkeresés. Ebben is csak a bolgárok előznek meg minket.
Az egész kontinensen a magyarok értenek a legkevésbé egyet azzal, hogy egy férfi is otthon maradhat GYES-re a gyerekekkel. Csak 56% gondolja így.
A magyarok 87 százaléka szerint a a nőknek a családi kötelezettségeik miatt kevesebb szabadságuk van. Ezzel is listavezetők vagyunk.
A magyarok 82 százaléka szerint a közéletet olyan férfiak irányítják, akik nem bíznak eléggé a nőkben. Ebben is vezetünk Európában.
A magyarok 57 százaléka szerint a férfiak ambiciózusabbak, mint a nők. Csak a szlovákok vannak előttünk.
Szintén a magyarok 57 százaléka gondolja azt, hogy a nőket kevésbé érdeklik a közösségi felelősséggel járó pozíciók, mint a férfiakat. Ennél csak Csehországban magasabb az arány.
A magyarok 41 százaléka szerint a nőknek nincs meg a képességük és a végzettségük a felelős közéleti pozíciók betöltéséhez. Itt is a románokkal együtt vezetjük a listát.
És végül, a magyarok 77 százaléka gondolja úgy, hogy a férfiak is sírhatnak:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.